Արդարադատության նախարարը Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահին է ներկայացրել ԸՕ նախագծի շուրջ շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների ընթացքը
22/04/2016
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, Բուլղարիայում անցկացվող բարձրաստիճան համաժողովի շրջանակում, ապրիլի 21-ին հանդիպել է «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյին:
Արփինե Հովհաննիսյանը Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահին է ներկայացրել ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծը, դրա շուրջ քաղաքական ու հասարակական գործիչների հետ քննարկումների ընթացքը, ինչպես նաև այդ ընթացքում նախագծում կատարված փոփոխությունները:

Minister of Justice presents to President of the Venice Commission progress of discussions on draft Electoral Code with parties concerned.
22/04/2016
On 21 April, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan held a meeting with the President of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) Gianni Buquicchio within the scope of the high-level Conference held in Bulgaria.
Arpine Hovhannisyan presented to the President of the Venice Commission new draft Electoral Code of the Republic of Armenia, progress of discussions in this regard with public figures, as well as the amendments made to the draft during that period.