Տեղի է ունեցել «Անձնական տվյալների պաշտպանությունը և տեսահսկումը» թեմայով աշխատաժողով
ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը, Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնիկական օժանդակության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք (ԹԱՅԵՔՍ) ծրագրի շրջանակում, մայիսի 22-ին կազմակերպել է «Անձնական տվյալների պաշտպանությունը և տեսահսկումը» թեմայով երկօրյա աշխատաժողով:
ՀՀ արդարադատության նախարարի  ժամանակավոր պաշտոնակատար Արթուր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին աշխատաժողովին մասնակցելու համար և նշել, որ անձնական տվյալների պաշտպանությունը պետք է լինի օրենքով սահմանված ամուր հիմքերի վրա: «Պատահական չէ, որ մեր պետությունն իր քաղաքականությունում ներդրել է անձնական տվյալների լիարժեք պաշտպանությունը: Մենք 2015 թվականին ընդունեցինք «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» նոր օրենք, որը բավական ժամանակակից է, որտեղ հստակ և սպառիչ սահմանված են անձնական տվյալների պաշտպանության հիմքերը, բացի այդ նախատեսված են նաև այդ  տվյալների մշակման օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող մարմնի գործառույթները»,-ասել է Ա. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, շատ հաճախ հանրությունը բախվում է տեսանկարահանող, լուսանկարահանող սարքերի խնդրի հետ, որոնք, առանց անձի թույլտվության, տեսանկարահանում են իրականացնում: «Գործնականում կան խնդիրների, մեխանիզմների պակաս, ինչու չէ նաև փորձի պակաս, որոնք լուծելու համար մենք օգտվել ենք Եվրոպական միության աջակցությունից և հրավիրել միջազգային փորձագետների՝ իրենց փորձը մեզ ներկայացնելու համար»,-նշել է նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
ՀՀ ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Շուշան Դոյդոյանը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել Հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին իրենց փորձը հայ գործընկերներին ներկայացնելու համար և անդրադարձել այս ժամանակահատվածում գործակալության կողմից իրականացված աշխատանքներին: Շ. Դոյդոյանը հավելել է, որ արդեն մշակվել և հանրությանն է ներկայացվել տեսահսկման մասին ուղեցույց, որտեղ ներառված են տեսահսկման հիմնական կանոններն ու սկզբունքները, ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածներում:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ԵՄ 5 երկրների միջազգային փորձագետները կներկայացնեն իրենց երկրներում տեսահսկման կարգավորման իրավական ու պրակտիկ մեխանիզմները, կանդրադառնան ԵՄ իրավական դաշտին և եվրոպական երկրների համեմատական վերլուծությանը՝ տեսահսկման ոլորտում, ՀՀ օրենսդրությանը ԱՏՊ մասին, հանրային և մասնավոր տարածքներում տեսահսկմանը, տեսահսկման համակարգերի ընտրությանը, տեղադրմանը և կարգավորմանը, տեսագրությունների պահպանման ժամկետներին և այլն:
Միջոցառմանը մասնակցում են նաև ԵՄ հայաստանյան պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը, պետական կառավարման մարմինների  և շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների շուրջ 50 ներկայացուցիչները:

Состоялась рабочая конференция на тему "Защита персональных данных и видеонаблюдение"
Агентство по защите персональных данных Министерства юстиции Республики Армения в рамках программы технического содействия Европейской комиссии и инструмента обмена информацией (ТАЕКС) 22 мая организовало двухдневную рабочую конференцию на тему "Защита персональных данных и видеонаблюдение".
Временно исполняющий обязанности Министра юстиции Республики Армения Артур Оганнесян поблагодарил присутствующих за участие в рабочей конференции и отметил, что защита персональных данных должна находиться на прочных основах, установленных законом. "Неслучайно, что наше государство внедрило в свою политику полноценную защиту персональных данных. В 2015 году мы приняли новый Закон "О защите персональных данных", который достаточно современен, где четко и исчерпывающе установлены основания для защиты персональных данных. Кроме того, предусмотрены также функции органа, осуществляющего контроль по отношению к законности обработки этих данных", — сказал А. Оганнесян.
По его словам, очень часто общественность сталкивается с проблемой видеозаписывающих, фотографирующих приборов, которые осуществляют видеосъемку без разрешения лица. "На практике существует недостаток задач, механизмов, и почему нет, также опыта, для разрешения которых мы воспользовались содействием Европейского союза и пригласили международных экспертов, для представления нам их опыта", — отметил временно исполняющий обязанности Министра.
Начальник агентства по защите персональных данных Министерства юстиции Республики Армения Шушан Дойдоян также поблагодарила представителей Комиссии за представление их опыта армянским коллегам и обратилась к работам, осуществленным агентством за этот период. Ш. Дойдоян добавила, что уже разработан и представлен общественности путеводитель по видеонаблюдению, в который включены основные правила и принципы видеонаблюдения как в государственном, так и в частном секторах.
В течение рабочей встречи международные эксперты 5 стран ЕС представят правовые и практические механизмы регулирования видеонаблюдения в их странах, обратятся к правовому полю ЕС и сравнительному анализу европейских стран в сфере видеонаблюдения, законодательству Республики Армения о ЗПД, видеонаблюдению на общественных и частных территориях, выбору, установке и регулированию систем видеонаблюдения, срокам хранения видеозаписей и так далее.
В мероприятии участвуют также руководитель отдела сотрудничества делегации ЕС в Армении Хоа-Бин Аджемян, около 50 представителей органов государственного управления и заинтересованных общественных организаций.