Տեղի է ունեցել Անչափահասների արդարադատության խորհրդի հերթական նիստը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը մայիսի 26-ին մասնակցել է Անչափահասների արդարադատության խորհրդի հերթական նիստին: Այն կազմակերպել էր ՀՀ արդարադատության նախարարությունը՝ Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հինադրամի աջակցությամբ:
Սուրեն Քրմոյանը բարձր է գնահատել անչափահասների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ՀՀ արդարադատության նախարարության սերտ համագործակցությունը ՄԱԿ-ի մանկական հիմադրամի հետ և նշել, որ Խորհուրդը ստեղծել է մի հարթակ, որի գլխավոր նպատակն է համատեղ ջանքերի օգնությամբ անչափահասների արդարադատությունը դարձնել առավել արդյունավետ:
Նիստի ընթացքում ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի դասախոս Տ. Պողոսյանը խորհրդի անդամներին ներկայացրել է «Անչափահասների պաշտպանությունը քրեական գործով վարույթի ընթացքում» հեռաուսուցման առցանց դասընթացը, որի շրջանակում մասնագիտական վերապատրաստում են անցնում անչափահասների արդարադատության հարցերով զբաղվող առանցքային դերակատարները՝ դատավորները, դատախազները, ինչպես նաև արդարադատության համակարգի այլ աշխատակիցները:
ՀՀ արդարադատության նախարարության ՔԿԱԳ գործակալության պետ Անի Մխրթարյանն անդրադարձել է «Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական տեղափոխված կամ պահվող երեխայի վերադարձի վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը և նշել, որ դրա հիմնական նպատակն է ապահովել «Երեխաների միջազգային առևանգման քաղաքացիական մոտեցումների մասին» Հաագայի 1980 թվականի կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը:
Անի Մխիթարյանի խոսքով, Հայաստանը Կոնվենցիայի եզակի անդամ պետություններից է, որն առևանգման վարույթն իրականացնում է վարչական ընթացակարգով և ընդգծել է, որ հենց դա է հանդիսանալու նախագծի հիմնական սկզբունքային փոփոխությունը:
Ըստ Մխիթարյանի՝ անդամ երկրների մեծամասնությունը երեխայի վերադարձի կամ վերադարձի մերժման որոշումների կայացումը վերապահել է դատական մարմիններին, ինչը իրավական առումով իրավունքի սահմանափակման տեսանկյունից ավելի հիմնավորված է, քան վարչական մարմնի կողմից նույն սահմանափակման կիրառումը վարչական որոշման շրջանակներում:
Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև անչափահասների գործով քննիչների մասնագիտական վերապատրասմանը, անչափահասի ռիսկերի և կարիքների գնահատման միասնական մոտեցմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստին մասնակցել են պետական գերատեսչությունների, միջազգային և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ:

Состоялось очередное заседание Совета юстиции несовершеннолетних
26 июля Заместитель министра юстиции Республики Армения Сурен Крмоян принял участие в очередном заседании Совета юстиции несовершеннолетних. Заседание было организовано Министерством юстиции Республики Армения при поддержке Детского фонда ООН в Армении.
Сурен Крмоян высоко оценил тесное сотрудничество между Министерством юстиции Республики Армения и Детским фондом ООН в сфере защиты прав несовершеннолетних и отметил, что Совет создал платформу, главной целью которой является повышение эффективности юстиции несовершеннолетних совместными усилиями.
В ходе заседания преподаватель Академии юстиции Республики Армения Т. Погосян представил членам Совета онлайн курс дистанционного обучения "Защита несовершеннолетних в ходе производства по уголовному делу", в рамках которого профессиональную переподготовку проходят ключевые лица по вопросам юстиции несовершеннолетних: судьи, прокуроры, а также другие работники системы правосудия.
Начальник Агентства ЗАГС Министерства юстиции Республики Армения коснулась проекта Закона Республики Армения "О производстве по делу возвращения в Республику Армения незаконно перемещенных и удерживаемых детей" и отметила, что основной целью проекта является обеспечение исполнения Республикой Армения обязательств, взятых на себя Гаагской конвенцией 1980 года "О гражданских аспектах международного похищения детей".
По словам Ани Мхитарян Армения является тем редким государством-членом Конвенции, который осуществляет производство по делу о похищении по административной процедуре, и подчеркнула, что именно это станет основным принципиальным изменением проекта.
По словам Мхитарян, большинство стран-членов закрепило право на принятие решений относительно возвращения или отказа в возвращении ребенка за судебными органами, что в правовом плане с точки зрения ограничения права более обосновано, чем применение того же ограничения административным органом в рамках административного решения.
В ходе заседания Совета юстиции несовершеннолетних обсуждались также вопросы, касающиеся профессиональной переподготовки следователей по делам несовершеннолетних, единого подхода к оценке рисков и потребностей несовершеннолетних.
В заседании приняли участие представители государственных ведомств, международных и общественных структур.