Արդարադատության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանը
11/09/2017
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության տնօրենի տեղակալ Քեթրին Սմիթոնը և խմբի ղեկավար Ելենա Միլոնան:
Դավիթ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին արդյունավետ համագործակցության համար և ներկայացրել սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրական դաշտում կատարվող աշխատանքները: Այդ համատեքստում նախարարն առանձնացրել է Դատական օրենսգրքի նախագծով սպասվող փոփոխությունները և ընդգծել, որ շեշտը դրվելու է դատական համակարգի ներքին և արտաքին անկախության ապահովման երաշխիքների վրա:
Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև Կառավարության օրակարգի գերակայություններից մեկի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին և նշել, որ խնդրի լուծման կարևոր քայլերից մեկը էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի շարունակական ներդրման քաղաքականության վարումն ու հանրային ծառայությունների մատուցման ոլորտում նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրումն է:
Դեսպանը կարևորել է  արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն ու այդ համատեքստում նախարարի հետ քննարկել մի շարք ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:

Министр юстиции принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства в Республике Армения
11/09/2017
Сегодня Министр юстиции Республики Армения Давид Арутюнян принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джудит Маргарет Фарнворт с Заместителем директора Директората Восточной Европы и Центральной Азии Кетрин Смитон и Руководителем группы Еленой Милоной в ее составе.
Давид Арутюнян поблагодарил посла за эффективное сотрудничество и представил работы, выполняемые в законодательной сфере после конституционных реформ. В этом контексте Министр выделил ожидаемые изменения, предусмотренные проектом Судебного кодекса и подчеркнул, что акцент будет поставлен на гарантиях обеспечения внутренней и внешней независимости судебной системы.
Давид Арутюнян коснулся также работ, осуществляемых в сфере борьбы с коррупцией — одной из приоритетных сфер на повестке дня Правительства — и отметил, что важными шагами решения проблемы являются ведение политики продолжительного внедрения систем электронного управления и внедрение новейших технологий в сферу предоставления общественных услуг.
Посол придал особую важность реформам, осуществляемым в сфере юстиции, и в этом контексте обсудил с Министром возможность осуществления ряда программ.