Փոխնախարար Քրմոյանը ՄԱԿ-ում ներկայացրել է հակակոռուպցիոն ոլորտում Հայաստանի արձանագրած հաջողությունները
08/11/2017
Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում նոյեմբերի 6-ին մեկնարկել է  Միավորված ազգերի կազմակերպության «Կոռուպցիայի դեմ» կոնվենցիայի անդամ երկրների կոնֆերանսի 7-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանի ղեկավարությամբ:
Սուրեն Քրմոյանը նոյեմբերի 7-ի ելույթում անդրադարձել է հակակոռուպցիոն ոլորտում վերջին շրջանում իրականացրած նախաձեռնություններին՝ հատուկ շեշտադրելով ՀՀ օրենսդրության համապատասխանեցումը «Կոռուպցիայի դեմ» կոնվենցիայի  պահանջներին։ Ելույթում նշվել է հակակոռուպցիոն նոր ինստիտուցիոնալ մարմնի ստեղծման մասին՝ միաժամանակ ընդգծելով տվյալ մարմնին վերապահված և կոնվենցիայով սահմանված անկախության երաշխիքները։ Սուրեն Քրմոյանը խոսել է նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման կարևորագույն տարրերից ազդարարման համակարգի ստեղծման, ապօրինի հարստացման քրեականացման, հայտարարագրման ինստիտուտի բարեփոխման, էլեկտրոնային կառավարման գործիքների շարունակական ներդրման, գնումների ոլորտում իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրման և այլ կարևորագույն նախաձեռնությունների մասին։  «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանը կարևորում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի՝ պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, բիզնեսի, միջազգային կազմակերպությունների  ջանքերի և նպատակների համատեղումն ու կառուցողական համագործակցությունը», - ասել է փոխնախարարը։
Նստաշրջանի ընթացքում պատվիրակությունը նաև մի շարք կարևորագույն երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել, որոնք կնպաստեն կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության ամրապնդմանը։

Заместитель министра Крмоян в ООН представил зафиксированные Арменией успехи в антикоррупционной сфере
08/11/2017
6 ноября в столице Австрии в Вене стартовала 7-ая сессия конференции стран-членов Конвенции "Против коррупции" Организации Объединенных Наций, на которой принимает участие и делегация Республики Армения под руководством Заместителя министра юстиции Республики Армения Сурена Крмояна.
В своем выступлении 7 ноября Сурен Крмоян коснулся осуществленных в антикоррупционной сфере инициатив за последний период, особо подчеркивая приведение Законодательства Республики Армения в соответствие с требованиями Конвенции "Против коррупции". В выступлении было отмечено о создании нового антикоррупционного институционального органа, одновременно выделены отведенные данному органу и установленные Конвенцией гарантии независимости. Сурен Крмоян говорил также об одном из важнейших элементов раскрытия коррупционных преступлений — о создании системы оповещения, о криминализации незаконного обогащения, реформе института декларирования, продолжительном внедрении инструментов электронного управления, внедрении института реальных собственников в сфере закупок и других важнейших инициативах. "В сфере борьбы против коррупции Армения придает значение совмещению усилий и целей, а также — конструктивному сотрудничеству всех заинтересованных сторон — государственных органов, общественных организаций, бизнеса, международных организаций", — сказал Заместитель министра.
В ходе сессии делегация провела еще ряд важнейших двусторонних встреч, которые поспособствуют укреплению международного сотрудничества в борьбе против коррупции.