Դավիթ Հարությունյանը մասնակցել է «Կոռուպցիայի կանխարգելումը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը» խորագրով համաժողովին
27/11/2017
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նոյեմբերի 27-ին մասնակցել է «Կոռուպցիայի կանխարգելումը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը» խորագրով համաժողովին: Միջոցառմանը բացման և ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, GRECO-ի գործադիր քարտուղար Ջիանլուկա Էսպոսիտոն,ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետ Արթուր Օսիկյանը,այլք:
Նախարար Հարությունյանի խոսքով, կոռուպցիայի դեմ պայքարը պարզունակ ծրագիր չէ, և եթե չփոխվի հանրային իրավագիտակցումը, ապա ամենալավագույն ձևակերպումները կմնան թղթի վրա՝ որպես բարի ցանկություններ: Դավիթ Հարությունյանի համոզմամբ, կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողելու հարցում մեծ է միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների դերը: Այս առումով նախարարը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (GRECO) հետ համագործակցությունը և նշել, որ այն լրացուցիչ խթան է հակակոռուպցիոն ոլորտի շարունակական բարեփոխման և օրենսդրությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու առումով:
«Այսօր ժամանակակից գործիքները՝ հատկապես էլեկտրոնային համակարգը, լայն հնարավորություն են ընձեռում ունենալու ցանկալի արդյունքներ տարբեր ոլորտներում: Ասածիս լավագույն օրինակներից է հանրությանը իրավական ակտերի նախագծերի քննարկման մասնակիցը դարձնելու համար ստեղծված www.e-draft.am հարթակի գործարկումը: Կարևորում եմ նաև պետական ծառայությունները մասնավոր հատվածին պատվիրակելու նախաձեռնությունը, որի արդյունքում, մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում գործող 8 տասնյակը գերազանցող գրասենյակներից օգտվողների թիվը մոտ 4 անգամ ավելացել է»,- նշել է Հարությունյանը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի գնահատմամբ, Հայաստանի Հանրապետությունն այս ժամանահակատվածում մեծ քայլեր է կատարել կոռուպցիայի կանխարգելման և օրենսդրության բարելավման ուղղություններով, որը ողջունելի է Եվրամիության կողմից: Դեսպանը շեշտել է, որ ԵՄ-ն վճռորոշ է շարունակելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ և այդ համատեքստում ընդգծել  Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը, Պյոտր Սվիտալսկու համոզմամբ, որակական նոր փոփոխություններ կբերի կոռուպցիայի կանխարգելման և  մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում:
Համաժողովի ժամանակ քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի միջև փոխազդեցությունը, կոնկրետ թիրախային խմբերին ուղղված GRECO-ի առաջարկությունները և այլ հարցեր:

Давид Арутюнян принял участие в конференции на тему "Предотвращение коррупции и защита прав человека
27/11/2017
27 ноября Министр юстиции Республики Армения Давид Арутюнян принял участие в конференции на тему "Предотвращение коррупции и защита прав человека". На открытии мероприятия с приветственной речью выступили руководитель офиса Совета Европы в Армении Наталья Вутова, Министр юстиции Республики Армения Давид Арутюнян, Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян, глава делегации Европейского союза в Республике Армения, посол Петр Свитальский, исполнительный секретарь GRECO Джанлука Эспозито, начальник уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Республики Армения Артур Осикян и другие.
По словам Давида Арутюняна, борьба с коррупцией — это непростой проект, и если общественное правосознание не изменится, то наилучшие формулировки останутся на бумаге, как добрые пожелания. По убеждению Давида Арутюняна, для победы в борьбе с коррупцией важна роль международных авторитетных организаций. В этом смысле Министр подчеркнул важность сотрудничества с Группой государств по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) и отметил, что это является дополнительным стимулом для продолжительного осуществления реформ в антикоррупционной сфере и приведения законодательства в соответствие с международными стандартами.
"Сегодня современные инструменты, в особенности электронная система, дают возможность получить желаемый результат в разных областях. Лучшим доказательством сказанного является функционирование платформы
www.e-draft.am, созданной с тем, чтобы общество могло принимать участие в обсуждении проектов правовых актов. Я также подчеркиваю важность инициативы "делегирования" государственных служб в частный сектор, в результате чего в течение года число пользователей действующих в Армении более 8 десятков офисов увеличилось в 4 раза",— отметил Арутюнян.
По оценке ւлавы делегации ЕС в Армении, посла Петра Свитальского, Армения в данном этапе совершила огромные шаги к предотвращению коррупции и улучшению законодательства, что приветствуется Евросоюзом. Посол подчеркнул, что ЕС решительно настроен на продолжение сотрудничества с Арменией, и в этом контексте подчеркнул подписанное между Республикой Армения и Европейским союзом Соглашение "О всестороннем и расширенном партнерстве", которое, по убеждению Петра Свитальского, привнесет качественно новые изменения в сферы предотвращения коррупции и защиты прав человека.
В ходе конференции были обсуждены взаимодействие защиты прав человека и коррупции, предложения GRECO, направленные на конкретные целевые группы, и другие вопросы.