Հանրային քննարկում՝ ՄԻՊ ռազմավարությունից բխող գործողությունների ծրագրի կատարման վերաբերյալ
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրի առաջին կիսամյակում նախատեսված միջոցառումների կատարման վերաբերյալ հանրային հաշվետվություն-քննարկումը: Միջոցառմանը մասնակցել են պետական մարմինների, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների շուրջ չորս տասնյակ ներկայացուցիչներ:
Նախարարի տեղակալ և Գործողությունների ծրագրի համակարգող Վիգեն Քոչարյանը, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, ներկայացրել է քննարկման օրակարգը և նշել, որ յուրաքանչյուր կիսամյակի ավարտին նմանօրինակ հանրային քննարկումները կրելու են պարբերական բնույթ՝ որպես պետական մարմինների կողմից իրագործված ծրագրի մշտադիտարկման և կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն երկխոսության ապահովման գործիք:
Հաջորդիվ, նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նաև ՄԻՊ ազգային ռազմավարությունից բխող 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրի առաջին կիսամյակում նախատեսված միջոցառումների՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության կատարողականը: Ըստ այդմ՝ մշակվել են կալանավորած անձանց կամ դատապարտյալների խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի փաստաթղթավորման վերաբերյալ նորմատիվ ակտի և «Քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծերը:
Այնուհետև, իրենց կատարողականներն են ներկայացրել նաև ՀՀ Առողջապահության, Բնապահպանության, Կրթության և գիտության, Սփյուռքի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ՀՀ քննչական կոմիտեի, ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի և ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչները, որին էլ հաջորդել է շահագրգիռ քննարկում մասնակիցների միջև:

Общественное обсуждение относительно выполнения Программы действий, вытекающей из стратегии ЗПЧ
Сегодня под руководством Заместителя министра юстиции Республики Армения Вигена Кочаряна состоялся общественный отчет-обсуждение о выполнении мероприятий, предусмотренных в первом полугодии по Программе действий на 2017-2019, вытекающей из Национальной стратегии защиты прав человека. В мероприятии участвовало около четырех десятков представителей государственных органов, международных и общественных организаций.
Поприветствовав участников встречи, Заместитель министра и координатор Программы действий Виген Кочарян представил повестку дня обсуждений и отметил, что подобные общественные обсуждения в конце каждого полугодия будут носить периодический характер, в качестве инструмента мониторинга осуществленной государственными органами программы и обеспечения диалога "Правительство-гражданское общество".
Далее, Заместитель министра представил также отчет о результатах выполнения Министерством юстиции Республики Армения мероприятий, предусмотренных в первом полугодии по Программе действий на 2017-2019, вытекающей из Национальной стратегии ЗПЧ. Соответственно были разработаны проекты нормативного акта о документировании фактов пыток и плохого обращения с заключенными под стражу лицами или осужденными и Закона Республики Армения "О правовой помощи по уголовным делам".
Затем, представители Министерства здравоохранения РА, Министерства охраны природы РА, Министерства образования и науки РА, Министерства Диаспоры РА, Министерства труда и социальных вопросов РА, Следственного комитета РА, Полиции РА, Государственного комитета по градостроительству Аппарата Правительства РА и Аппарата ЗПЧ РА представили отчеты о результатах выполнения работ, которому последовало заинтересованное обсуждение между участниками.