Բարեփոխումներ՝ Էլեկտրոնային արդարադատության և ծառայությունների մատուցման ոլորտներում
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը, կարևորելով պետական ծառայությունների մատուցման և էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասին հանրային իրազեկվածության անհրաժեշտությունը, ներկայացնում է 2017-2018թթ. ընթացքում նշված բնագավառներում իրականացված աշխատանքները:
Մասնավորապես՝
1) 2017թ-ին որպես էլեկտրոնային ժողովրդավարության գործիք ներդրվել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական www.e-draft.am  կայքը, որն ապահովում է նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի վերաբերյալ առցանց հանրային քննարկում կազմակերպելու և քաղաքացիական հասարակության կողմից ներկայացված առաջարկները ամփոփելու գործուն մեխանիզմ՝ ուղղված  կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը, պետության իրավաստեղծ գործունեությանը հասարակության մասնակցության ապահովմանը, իրավական ակտերի նախագծերի մշակման առավել բաց, թափանցիկ և հաշվետու գործընթացի կազմակերպմանը: Կայքում առկա վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ներկայումս կայքի այցելությունների թվի աննախադեպ աճ է արձանագրվել՝ գերազանցելով օրական 3000-ը, ինչը վկայում է կայքի՝ որպես մասնակցային գործընթացի ապահովման գործուն մեխանիզմի կայացած լինելու մասին: Ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ ապրիլ ամսվա դրությամբ կայքը ունեցել է 112.977 այցելու:
2) Մշակվել և ներդրվել է www.e-penitentiary.am «Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների տեղեկատվական ռեգիստր» էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, որը ներառում է կալանավորված անձանց և դատապարտյալների վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր, բժշկական քարտեր և այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն:
3) ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից իրականացվել են e-notary Էլեկտրոնային համակարգի արդիականացման աշխատանքներ, ինչի արդյունքում ընդլայնվել են e-notary էլեկտրոնային համակարգի գործառույթները, էլեկտրոնային եղանակով քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների շրջանակը, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության հետ համակցման աշխատանքներ են իրականացվել, ՔԿԱԳ էլեկտրոնային համակարգի, ՀՀ ոստիկանության էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի հետ: Համակարգի արդիականացման արդյունքում ընդլայնվել են այն նոտարական գործողությունների շրջանակը, որոնք մատուցվում են առցանց եղանակով, զարգացել է առցանց հերթագրման համակարգը, ստեղծվել է նաև առցանց եղանակով նոտարին որոշակի հարցումներ ուղարկելու հնարավորություն:
5)           ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ներդրվել և ներկայում պիլոտային կիրարկման փուլում է գտնվում թեժ գծի www.e-hotline.am կայքը, որի նպատակն է Արդարադատության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացումը, ոլորտային խնդիրների լուծումը, ինչպես նաև ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից հասարակությանը մատուցվող ծառայությունների` բաց, թափանցիկ, մասնակցային և հաշվետու գործընթացի ապահովումը:
6)           ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ներդրվել է էլեկտրոնային ապոստիլի www.e-apostille.am համակարգը, որը հնարավորություն է ընձեռում փաստաթղթերն ապոստիլով վավերացնելու դիմումներն ընդունել էլեկտրոնային եղանակով, իսկ ստացված ապոստիլների վավերականությունն ստացող պետության իրավասու մարմինը կարող է ստուգել առցանց:
7)    ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ներդրվել և ներկայում պիլոտային կիրարկման փուլում է գտնվում ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից վարվող էլեկտրոնային հարցումների միասնական www.e-request.am կայքը, որի օգնությամբ քաղաքացիները կարող են առցանց եղանակով տեղեկատվություն տնօրինող պետական մարմիններին ուղղել իրենց հարցումը, դիմումը կամ բողոքը և սահմանված ժամկետում ստանալ դրա պատասխանը  առցանց եղանակով:
8)   Ներկայում ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից միջազգային փորձի ուսումնասիրության և տեխնիկական առաջադրանքների մշակման աշխատանքներ են իրականացվում՝ www.e.petition.am հանրագրերի էլեկտրոնային համակարգի, www.e-court.am դատարանների միասնական էլեկտրոնային համակարգի, www.arlis.amՀայաստանի իրավական տեղեկատվական համակարգի արդիականացման, www.e-bancruptcy.am  սնանկության  կառավարիչների  էլեկտրոնային հարթակի ներդրման ուղղություններով:
9)   ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել է  բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում իրավական գործիքներին վերաբերելի դասընթացների ներդրման  ծրագիր, որի ներդրման ուղղությամբ համատեղ քայլեր են ձեռնարկվում արդարադատության նախարարության և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև:
10) 2016թ.  հոկտեմբերի 27-ի «Պետական իշխանության մարմինների սպասարկման գրասենյակների գործառույթներ իրականացնող օպերատորների ցանկը հաստատելու, գործառույթների իրականացումն օպերատորին պատվիրակելու, գործառույթների ցանկը հաստատելու, օպերատորի հետ կնքվող ծառայությունների մատուցման պայմանագրի օրինակելի ձևը և օպերատորին առաջադրվող նվազագույն տեխնիկական պահանջները սահմանելու մասին» կառավարության N 1109-Ն որոշմամբ պետության կողմից իրականացվող շուրջ 67 ծառայություն (այդ թվում՝  իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության, անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստրի, ՔԿԱԳ-ի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության կողմից մատուցվող ծառայություններ և այլն) պատվիրակվել է սպասարկման գրասենյակների գործառույթներ իրականացնող օպերատորների: Նույն ամսվա դրությամբ օպերատորների ընդհանուր քանակը աճել է՝ հասնելով 9-ի, իսկ 2018 թվականի մայիսի դրությամբ օպերատորների կողմից մատուցվել է 2883 ծառայություն: Միաժամանակ, սպասարկման գրասենյակների ընդհանուր քանակը 2017 թվականի մայիսից մինչև 2018 թվականի մայիսն աճել է՝ հասնելով 164-ի, որից 58-ը գտնվում են Երևանում, իսկ 106-ը՝ ՀՀ մարզերում:
11)  ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել է «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը և հարակից օրենսդրական փաթեթը, որով առաջարկվող փոփոխություններն ուղղված են պետական ռեգիստրի կողմից մատուցվող ծառայությունների արդիականացմանն ու հասանելիության ապահովմանը՝ ծառայությունից օգտվող յուրաքանչյուր անձի համար, ցանկացած վայրից և ցանկացած պահի՝ ապահովելով նաև պաշտոնական տեղեկատվության՝ ոչ թղթային եղանակով տրամադրելու հնարավորությունը: Փաթեթով առաջարկվում էիրավաբանական անձանց պետական գրանցման գործընթացն ամբողջությամբ իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով՝ բոլոր գրանցումների համար առցանց դիմելու հնարավորությամբ:
12) Ընդունվել են «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նախագծերը, որոնց հիման վրա ՀՀ համապատասխան գերատեսչություններում լիցենզիաների միասնական էլեկտրոնային www.e-license.am  գրանցամատյանի ներդրման և պիլոտային կիրարկման աշխատանքներ են իրականացվում:
13) ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և ՀՀ կառավարության հավանությանն է արժանացել «Դատարանների և հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջև էլեկտրոնային եղանակով օրենքով սահմանված փաստաթղթերը ներկայացնելու կարգը սահմանելու մասին» թիվ 350-Ն որոշումը, ինչի արդյունքում դատարանների կողմից օրենքով սահմանված փաստաթղթերը էլեկտրոնային եղանակով դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն փոխանցելու հնարավորություն է ստեղծվել՝ էապես կրճատելով թղթային փաստաթղթաշրջանառությունը դատական գործընթացներում և ապահովելով դատարանների և դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջև արագ և արդյունավետ կապը:

Реформы в сферах Электронной юстиции и предоставления услуг
Министерство юстиции Республики Армения, подчеркивая важность необходимости общественной осведомленности о работах, осуществленных в сфере предоставления государственных услуг и электронной юстиции, представляет осуществленные в течение 2017-2018 года работы в отмеченных сферах.
В частности:
1)     в 2017 году в качестве инструмента электронной демократии был внедрен единый сайт опубликования проектов правовых актов www.e-draft.am, обеспечивающий действенный механизм организации общественного обсуждения проектов нормативных правовых актов в режиме онлайн и обобщения предложений, представленных гражданским обществом, направленный на сокращение коррупционных рисков, на обеспечение участия общественности в законотворческой деятельности государства, организацию наиболее открытого, прозрачного и подотчетного процесса разработки проектов правовых актов. Имеющаяся на сайте статистика показывает, что в настоящем зарегистрирован беспрецедентный рост посещаемости сайта, превышая 3 000 посещений в день, что свидетельствует о становлении сайта, как действенного механизма обеспечения инклюзивного процесса. Достойно внимания то обстоятельство, что по состоянию на апрель сайт имел 112 977 посетителей.
2)     Разработана и внедрена система электронного управления www.e-penitentiary.am "Информационный регистр заключенных и осужденных лиц", включающая необходимые документы, медицинские карты и иную необходимую информацию относительно заключенных и осужденных лиц.
3)     Министерством юстиции Республики Армения проведены работы по модернизации электронной системы e-notary, в результате чего расширены функции электронной системы e-notary, рамки услуг, предоставляемых гражданам электронным способом, а также с Агентством государственного регистра юридических лиц аппарата Министерства юстиции Республики Армения осуществлены работы по комбинированию с электронной системой ЗАГС, системами электронного управления Полиции Республики Армения. В результате модернизации системы расширены рамки нотариальных действий, предоставляемых в режиме онлайн, развита онлайн система записи, создана также возможность направления нотариусу определенных запросов в режиме онлайн.
5)     Министерством юстиции Республики Армения внедрен и в настоящее время находится на стадии пилотного применения сайт горячей линии www.e-hotline.am, целью которого является повышение качества услуг, предоставляемых соответствующими подразделениями Министерства юстиции, решение проблем сферы, а также обеспечение открытого, прозрачного, инклюзивного и подотчетного процесса предоставления услуг общественности Министерством юстиции РА.
6)     Министерством юстиции внедрена также система электронного апостиля www.e-apostille.am, предоставляющая возможность принятия заявлений для заверения документов апостилем электронным способом, а действительность полученных апостилей уполномоченный орган получающего государства может проверить онлайн.
7)     Министерством юстиции Республики Армения внедрен и в настоящее время находится на стадии пилотного применения обслуживаемый Министерством юстиции Республики Армения единый сайт электронных запросов www.e-request.am, с помощью которого граждане могут в режиме онлайн направить свой запрос, заявление или жалобу в государственные органы, владеющие информацией, и в установленный срок в режиме онлайн получить ответ на него.
8)     В настоящее время Министерство юстиции Республики Армения осуществляет работы по изучению международного опыта и разработки технических заданий по направлениям внедрения электронной системы для петиций www.e.petition.am, единой электронной системы судов www.e-court.am, модернизации правовой информационной системы Армении www.arlis.am, электронной платформы управляющих по банкротству www.e-bancruptcy.am.
9)     Министерством юстиции Республики Армения разработана программа внедрения в высших учебных заведениях обучающих курсов относительно правовых инструментов, по направлению внедрения которой Министерством юстиции и высшими учебными заведениями принимаются совместные шаги.
10)   Постановлением Правительства № 1109-N "Об утверждении списка операторов, осуществляющих функции бюро по обслуживанию органов государственной власти, утверждении делегирования осуществления функций оператору, утверждении перечня функций, установлении типовой формы заключаемого с оператором договора о предоставлении услуг и минимальных технических требований к оператору" от 27 октября 2016 года, около 67 услуг, осуществляемых государством (в том числе услуги, предоставляемые Агентством государственного регистра юридических лиц, Единым государственным кадастром недвижимого имущества, ЗАГС, Министерством иностранных дел Республики Армения, Дорожной полицией Республики Армения и т. д.), делегировано операторам, осуществляющим функции бюро по обслуживанию. По состоянию на тот же месяц общее число операторов выросло, достигнув 9, а по состоянию на май 2018 года операторами было предоставлено 2 883 услуги. Одновременно, общее количество бюро по обслуживанию с мая 2017 года по май 2018 года возросло, достигнув 164, из которых 58 находятся в Ереване, а 106 — в марзах Республики Армения.
11)    Министерством юстиции Республики Армения разработан проект Закона Республики Армения "О внесении изменения в Закон Республики Армения 'О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете обособленных подразделений, учреждений и индивидуальных предпринимателей'" и смежный законодательный пакет, по которому предлагаемые изменения направлены на модернизацию и обеспечение доступности услуг, предоставляемых государственным регистром, для каждого пользователя услуги, с любого места и в любой момент, обеспечив также возможность предоставления официальной информации не в бумажной форме. Пакетом предлагается осуществлять процесс государственной регистрации юридических лиц полностью электронным способом с возможностью обращения за всеми регистрациями онлайн.
12)    Приняты проекты законов Республики Армения "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения 'О лицензировании'", "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения 'Об уведомлении об осуществлении деятельности'", "О внесении изменений в Закон Республики Армения 'О государственной пошлине'", на основании которых в соответствующих ведомствах Республики Армения осуществляются работы по внедрению и пилотному применению единого электронного реестра лицензий www.e-license.am.
13)    Министерством юстиции Республики Армения разработано и Правительством Республики Армения одобрено Постановление № 350-N "Об установлении порядка представления установленных законом документов электронным способом между судами и Службой, обеспечивающей принудительное исполнение", в результате которого создана возможность передачи судами установленных законом документов в Службу принудительного исполнения судебных актов электронным способом, существенно сокращая бумажный документооборот в судебных процессах, и обеспечивая быструю и эффективную связь между судами и Службой, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов.