Արդարադատության նախարարությունը փորձարկում է ՔԿՀ-ների սննդի ապահովման գործառույթը մասնավոր հատվածին պատվիրակելու ծրագիրը
11/05/2018
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017-2022 թվականների ծրագրի շրջանակում  ՀՀ արդարադատության նախարարության առաջարկով ներառվել են համապատասխան միջոցառումներ՝ քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անձանց կեցության պայմանները բարելավելու վերաբերյալ: Մասնավորապես ծրագրի շրջանակում նախատեսվում էր փորձարկել  քրեակատարողական ծառայության մի շարք գործառույթների, այդ թվում՝ սննդի ապահովման գործառույթը մասնավոր հատվածին պատվիրակելու (outsourcing) ծրագրերը:
Նշված միջոցառման իրականացման նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մասնավոր ընկերությունների հետ իրականացվել են մասնագիտական քննարկումներ, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ  քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացնելու սննդի պատրաստման, առաքման և մատակարարման նոր արդյունավետ համակարգի ներդրման  փորձնական ծրագրեր: Առաջին փորձնական ծրագիրը «Մաստեր սերվիս» ՍՊ ընկերությունն իրականացրել է «Գորիս» ՔԿՀ-ում, որտեղ   շուրջ 1 շաբաթ (ապրիլի 15-ից ապրիլի 21-ը) 100 դատապարտյալների մատուցվել են Ընկերության կողմից նոր եղանակով պատրաստված ճաշատեսակներ:
Մասնավորապես, Ընկերության կողմից արտադրական պայմաններում ճաշատեսակները պատրաստվելուց անմիջապես հետո հատուկ սարքավորումների միջոցով կատարվել է սննդամթերքի շոկային սառեցում մինչև -180C-ից -240C: Այնուհետև, ճաշատեսակները -180C-ից -240C աստիճան սառեցված վիճակում սառցարան մեքենայով տեղափոխվել են «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկ: Ճաշատեսակները պահեստավորվել են քրեակատարողական հիմնարկներում, հատուկ վառարանների միջոցով տաքացվել և տաք վիճակում մատակարարվել քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անձանց: Մատակարար ընկերության կողմից ծրագիրը փորձարկելու, սառեցված սնունդը պահելու և տաքացնելու համար  ընկերության կողմից «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի խոհանոցում ժամանակավոր տեղադրվել են սառցարաններ, սառնարաններ և կոնվեկցիոն վառարան:
Ծրագրի իրականացման ընթացքում կալանավորված անձանց և դատապարտյալների, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության և աշխատակիցների կողմից ստացվել է դրական գնահատական սննդի որակի, ինչպես նաև սննդի մատակարարման նշված եղանակի վերաբերյալ:
Արդարադատության նախարարությունը շարունակում է ջանքեր գործադրել քրեակատարողական հիմնարկներում սննդի որակը բարելավելու ուղղությամբ:

Министерство юстиции испытывает программу делегирования частному сектору функции обеспечения питанием УИУ
11/05/2018
В рамках программы Правительства Республики Армения на 2017-2022 годы по предложению Министерства юстиции Республики Армения включены соответствующие мероприятия относительно улучшения условий проживания лиц, находящихся в уголовно-исполнительных учреждениях. В частности, в рамках программы предусматривается испытать программы делегирования (outsourcing) частному сектору ряда функций уголовно-исполнительной службы, в том числе функции обеспечения питанием.
С целью осуществления указанного мероприятия Министерством юстиции Республики Армения были проведены профессиональные обсуждения с частными компаниями, приобретены договоренности об осуществлении в уголовно-исполнительных учреждениях пилотных программ по внедрению новой эффективной системы приготовления, доставки и поставки питания. Первую пилотную программу ООО "Мастер сервис" осуществило в УИУ "Горис", где около недели (с 15 апреля по 21 апреля) 100 осужденным подавались блюда, приготовленные Обществом новым способом.
В частности, сразу после приготовления Обществом блюд в производственных условиях при помощи специального оборудования была осуществлена шоковая заморозка продуктов питания до температуры от -180C до -240C. Далее блюда в состоянии заморозки от -180C до -240C в холодильной машине были перевезены в уголовно-исполнительное учреждение "Горис". Блюда были складированы в уголовно-исполнительных учреждениях, подогреты при помощи специальных печей и в горячем виде поставлены лицам, находящимся в уголовно-исполнительных учреждениях. Для испытания программы компанией-поставщиком, хранения и подогрева замороженных продуктов питания компанией на кухне Уголовно-исполнительного учреждения "Горис" временно установлены морозильники, холодильники и конвекционные печи.
В ходе осуществления программы заключенные и осужденные лица, а также руководство и сотрудники уголовно-исполнительного учреждения дали положительную оценку качеству питания, а также указанному способу поставки питания.
Министерство юстиции продолжает прилагать усилия, направленные на улучшение качества питания в уголовно-исполнительных учреждениях.