Արդարադատության նախարարն ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգային հանձնաժողովի համազեկուցողներին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Յուլիա Լովոչկինային և Ջուզեպե Գալատիին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր է գնահատել  Եվրոպայի խորհրդի՝ ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը և հավաստել, որ Հայաստանի նոր Կառավարությունը ստանձնած միջազգային բոլոր պարտավորությունները իրականացնելու է մեծ պատասխանատվությամբ: Արտակ Զեյնալյանն ընդգծել է, որ Կառավարությունը տրամադրված է իրականացնելու լուրջ բարեփոխումներ և հավելել, որ դրանց ուղղված միջազգային կառույցներից տրամադրված առաջարկությունները հաշվի առնելով և կյանքի կոչելով՝ ձգտելու ենք ունենալու մեր երազների Հայաստանը:
ԵԽԽՎ ներկայացուցիչ Յուլիա Լովոչկինան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, շնորհավորել Արտակ Զեյնալյանին արդարադատության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել հանրության վստահությունը վայելող Կառավարությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Կառավարության նոր ծրագրում արդարադատության ոլորտի առաջնահերթությունները՝ ուղղված դատական համակարգի, Հարկադիր կատարման ծառայության, քրեակատարողական հիմնարկներում պահման պայմանների բարելավմանը, ինչպես նաև անդրադարձել ՄԻԵԴ վճիռների, Սահմանադրական դատարանի որոշումների արդյունավետ կատարման մեխանիզմներին ու ՀՀ ընտրական օրենսգրքում նախատեսվելիք փոփոխություններին:

Министр юстиции принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ
Министр юстиции Республики Армения Артак Зейналян сегодня принял содокладчиков по вопросам Армении Мониторинговой комиссии ПАСЕ Юлию Левочкину и Джузеппе Галатти.
Поприветствовав гостей, Министр высоко оценил усилия Совета Европы по укреплению демократии и заверил, что новое Правительство Армении будет со всей ответственностью осуществлять все принятые международные обязательства. Артак Зейналян подчеркнул, что Правительство намерено осуществлять серьезные реформы и добавил, что учитывая и реализовывая предложения, представленные международными структурами относительно этих реформ, Правительство будет стремиться сделать Армению страной мечты.
Представитель ПАСЕ Юлия Левочкина поблагодарила за прием, поздравила Артака Зейналяна в связи с его назначением на должность Министра юстиции и пожелала удачи Правительству, пользующемуся доверием общественности.
В ходе встречи стороны обсудили приоритеты сферы правосудия в новой программе Правительства, направленные на совершенствование судебной системы, Службы принудительного исполнения, условий содержания в уголовно-исполнительных учреждениях, а также коснулись механизмов эффективного исполнения решений ЕСПЧ, решений Конституционного суда и изменений, предусматриваемых в Избирательном кодексе Республики Армения.