Արդարադատության նախարարը Վենետիկում է
Եվրոպայի խորհրդի Ժողովրդավարություն իրավունքի միջոցով (Վենետիկի) հանձնաժողովի հրավերով աշխատանքային այցով Վենետիկում է գտնվում ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
Այսօր նախարար Զեյնալյանը հանդիպել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյին: Հանդիպման ընթացքում նախարարը շնորհակալություն է հայտնել կառավարության հետ Վենետիկի հանձնաժողովի արդյունավետ համագործակցության համար: Կողմերն արձանագրել են, որ համագործակցությունը խորացնելու երկուստեք կամք և ներուժ կա:
Նախարար Զեյնալյանը վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունը էլ ավելի արդյունավետ համագործակցել Հանձնաժողովի հետ:
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ մեծ ոգևորությամբ են ընդունել Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների խաղաղ բնույթը:
Այնուհետ, նախարար Զեյնալյանը ելույթ է ունեցել Վենետիկի հանձնաժողովի 115-րդ լիագումար նստաշրջանի ընթացքում: Իր ելույթում նա նշել է, որ Հայաստանի Կառավարության առաջնային առաքելությունն է ժողովրդի՝ իշխանությունը ձևավորելու իր անքակտելի սահմանադրական իրավունքը կյանքի կոչել՝ ապահովելով դրա համար անհրաժեշտ իրավական մեխանիզմները եւ դրան նպաստող հնարավոր բոլոր այլ պայմանները:
Նախարարը հավելել է, որ իր այս առաքելության իրականացման նպատակով Կառավարությունը մտադիր է նախաձեռնել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումներ՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Սահմանադրության պահանջներին համապատասխան  իրականացնելու նպատակով: Կառավարության ծրագիրը հաստատվել է՝ մեկ տարվա ընթացքում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության ամրագրմամբ:
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի և ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանի ելույթներից հետո ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն նշել է, որ կարևոր է՝ ընտրությունները կազմակերպվեն Վենետիկի հանձնաժողովի սկզբունքներին համապատասխան` թափանցիկ և ներառական ձևով, քննարկելով շահագրգիռ կողմերի բոլոր առաջարկությունները՝ կոնսենսուսի հասնելու համար և որպեսզի կուսակցությունները Ընտրական օրենսգրքի ընդունումից հետո ունենան բավարար ժամանակ ընտրություններին մասնակցելու համար:
Հանձնաժողովի պլենար նիստի Հայաստանին վերաբերվող հատվածը նախարար Զեյնալյանն ամփոփել է՝ նշելով, որ ընտրական օրենսդրության փոփոխությունների փաթեթի մշակման ընթացքում հաշվի են առնվելու շահագրգիռ քաղաքական ուժերի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից բարձրացվող մտահոգությունները, դրանք մանրամասն քննարկվելու և հասցեագրվելու են օրենսդրական փոփոխությունների նախագծի մշակման ընթացքում, իսկ իր Կառավարությունը երաշխավորելու է այդ աշխատանքների հնարավորինս ներառականությունը եւ թափանցիկությունը:

Minister of Justice in Venice
Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan is on a working visit to Venice upon the invitation of the European Commission for Democracy through Law (the Venice Commission).
Today, Minister Zeynalyan met with President of the Venice Commission Gianni Buquicchio. During the meeting, the Minister expressed his gratitude for the effective co-operation of the Venice Commission with the Government. The parties recorded that there was a mutual will and potential to deepen the co-operation.
Minister Zeynalyan reaffirmed the willingness of the Government to co-operate with the Commission much more effectively.
The President of the Commission noted that the Commission had accepted, with great excitement, the peaceful nature of changes having taken place in Armenia.
Then, Minister Zeynalyan delivered a speech at the 115th plenary session of the Venice Commission. In his speech, Zeynalyan mentioned that the priority mission of the Government of Armenia is to bring to life the inviolable constitutional right of the people to establish power, ensuring the legal mechanisms necessary for it and all the other possible conditions that can contribute to that.
The Minister added that, with the view to accomplishing the mission, the Government intends to undertake reforms in the electoral legislation with the purpose of holding snap parliamentary elections in accordance with the requirements of the Constitution. The Government Programme has been approved, stipulating the need for snap parliamentary elections in the course of one year.
After the speeches of Minister of Justice Artak Zeynalyan and Deputy Speaker of the National Assembly Arpine Hovhannisyan, President of the Venice Commission of the Council of Europe Gianni Buquicchio noted that it was important that the elections were organised in line with the principles of the Venice Commission - in a transparent and inclusive manner, discussing all the recommendations of the interested parties with the view to reaching consensus and so that political parties have ample time to participate in the elections after adoption of the Electoral Code.
Minister Zeynalyan summed up the section of the Commission’s plenary session regarding Armenia, noting that during the development of the package of amendments to the electoral legislation, the concerns raised by interested political forces and representatives of civil society would be taken into consideration, discussed in detail and addressed during the development of draft legislative amendments, and that his Government would guarantee maximum inclusiveness and transparency of these activities.