Քննարկում՝ նվիրված սնանկության ոլորտի բարեփոխմանը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը հուլիսի 5-6-ին մասնակցել է Ծաղկաձորում տեղի ունեցած քննարկմանը՝ ««Սնանկության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների լրամշակված նախագծերի վերաբերյալ:
ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի կազմակերպած  հանդիպմանը մասնակցել են Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ, ՀՀ վճռաբեկ, վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանների դատավորներ, Ֆինանսների նախարարության, ՀՀ կենտրոնական բանկի, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Բանկերի միության ներկայացուցիչներ, սնանկության գործով կառավարիչներ, այլք:
Նախարարի առաջին տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին մասնակցության համար և նշել, որ ներկայում դատաիրավական համակարգի այս կարևոր ոլորտում բարեփոխումներ կատարելու լուրջ հնարավորություններ կան: «Մենք պետք է անենք առավելագույնը, որպեսզի բարձրացնենք ժողովրդի վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը և հավելել, որ սնանկության ոլորտի բարեփոխումներն ուղղված են լինելու նաև «Doing Business»-ում  սնանկության վարույթներով պայմանավորված  վարկանիշի բարձրացմանը: Եվս մեկ անգամ կարևորելով նման ձևաչափով հանդիպման կազմակերպումը՝ փոխնախարար Հովհաննիսյանը վստահություն է հայտնել, որ շահագրգիռ բոլոր կողմերի մասնակցությամբ քննարկումը կլինի արդյունավետ:
Հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Մարկոսյանը ևս ողջունել է բոլորին և արդյունավետ քննարկում մաղթել հանդիպման մասնակիցներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նախագծի մի շարք դրույթներ, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են սնանկության վերաբերյալ դիմումը վարույթ ընդունելուն, կառավարչի նշանակմանը, որակավորմանը, վերապատրաստմանը, կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության վերահսկողությանը, կարգապահական պատասխանատվությանը, գործունեության կասեցմանը, վարձատրությանը, պարտապանի ֆինանսական առողջացմանը և այլ հարցերի:

Обсуждение, посвященное реформе сферы банкротства
5-6 июля первый заместитель Министра юстиции Республики Армения Артур Оганнесян принял участие в состоявшемся в Цахкадзоре обсуждении относительно доработанных проектов Закона "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О банкротстве" и смежных законов.
В организованной фондом "Центр развития законодательства и правовых исследований" Министерства юстиции при содействии АМР США встрече приняли участие члены Высшего судебного совета, судьи Кассационного, Апелляционного судов и Суда первой инстанции Республики Армения, представители Министерства финансов, Центрального банка Республики Армения, Комитета госдоходов, Союза банков, управляющие по делам банкротства и другие.
Первый заместитель Министра поблагодарил всех за участие и отметил, что на сегодняшний день существуют серьезные возможности для осуществления реформ в этой важной сфере. "Мы должны сделать все возможное, чтобы повысить доверие народа к судебной системе", — отметил Артур Оганнесян и добавил, что реформы сферы банкротства будут направлены на повышение рейтинга в "Doing Business", обусловленного производствами по делам о банкротстве. Еще раз подчеркнув важность встречи в подобном формате, замминистра Оганнесян выразил уверенность, что обсуждение с участием всех заинтересованных сторон будет эффективным.
Директор фонда Тигран Маркосян также поприветствовал всех присутствующих и пожелал участникам встречи эффективного обсуждения.
В ходе встречи обсуждался ряд положений проекта, которые, в частности, относились к принятию к производству заявления о банкротстве, назначению управляющего, квалификации, переподготовке, надзору за саморегулируемой организацией управляющих, дисциплинарной ответственности, приостановлению деятельности, оплате, финансовому оздоровлению должника и прочим вопросам.