Հանրագրերի նոր ինստիտուտը կայանում է
Արդարադատության նախարարությունը, «Հանրագրերի մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա ստացված հանրագրի արդյունքում, www.e-draft.am հարթակում քննարկման է ներկայացրել «Ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Վերջինով առաջարկվում է բացառել դատական կարգով ամուսնալուծության՝ Ընտանեկան օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի գ) կետով նախատեսված հիմքը: Ամուսնալուծության վերաբերյալ ամուսինների փոխադարձ համաձայնության առկայության դեպքում ամուսնալուծությունը չի կարող իրականացվել դատական կարգով, եթե ամուսնալուծության հետ միաժամանակ չեն ներկայացվել Ընտանեկան օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վեճերի հետ կապված պահանջներ: Այսինքն. նախագծով բացառվելու է դատական կարգով այն ամուսնալուծությունների վերաբերյալ գործերի քննությունը, որոնց դեպքում փաստացի չկա վեճի առարկա:
նախարարությունը կարևորում է այն հանգամանքը, որ նախագիծը մշակվել է «Հանրագրերի մասին» ՀՀ օրենքի հիման ներկայացված հանրագրի հիման վրա: Վերջինս փաստում է, որ հանրագրերի նոր ինստիտուտը կայանում է:

Новый институт петиций находится на стадии становления
В результате петиции, полученной на основании Закона Республики Армения "О петициях", Министерство юстиции представило на обсуждение на площадке www.e-draft.am проект Закона Республики Армения "О внесении изменения и дополнения в семейный кодекс".
Последним предлагается исключить предусмотренное пунктом в) части 1 статьи 16 Семейного кодекса основание расторжения брака в судебном порядке. При наличии взаимного согласия супругов на расторжение брака расторжение брака не может быть осуществлено в судебном порядке, если одновременно с расторжением брака не были представлены связанные со спорами требования, предусмотренными частью 1 статьи 17 Семейного кодекса. Таким образом, проектом будет исключено рассмотрение в судебном порядке дел по тем расторжениям браков, в случаях которых фактически нет предмета спора.
Министерство придает большое значение тому обстоятельству, что проект разработан на основании петиции, представленной на основании Закона Республики Армения "О петициях". Последнее свидетельствует о том, что новый институт петиций находится на стадии становления.