Նախարար Զեյնալյանը մասնակցել է «Վե՛րջ երեխաների հանդեպ բռնությանը» թեմայով համաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր մասնակցել է «Վե՛րջ երեխաների հանդեպ բռնությանը» թեմայով համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Արդարադատության նախարարության և  ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ)-ի հետ համատեղ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի տնօրեն Աֆշան Խանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը, ՀՀ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, այլք:
Նախարար Զեյնալյանը, անդրադառնալով երեխաների նկատմամբ բռնության կանխարգելմանը, առաջնային աջակցության տրամադրմանը, արդարադատությանը, ծառայությունների հասանելիության ապահովմանը, նշել է, որ հարցը օրակարգային է ՀՀ կառավարության համար և առնչվում է պետական, հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներին՝ տեսանելի և անտեսանելի: «Այս խնդիրների լուծումը պահանջում է համագործակցային նոր մոտեցումներ ու համատեղ ջանքերի արդյունքում առկա հիմնախնդիրների արդյունավետ, որակական նոր մակարդակում կանխարգելող և արձագանքող լուծումներ: Արդարադատության նախարարությունն այդ ուղղությամբ ձեռնամուխ է եղել համակարգային, երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման, որի հիմքում յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահի ապահովման կառուցակարգերի զարգացումն է»,-ասել է նախարարը և կարևորել բոլոր գործընկերների ակտիվ և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ 2015 թվականին ստեղծված  Անչափահասների արդարադատության խորհրդի դերակատարությունը: Նախարարն ընդգծել է, որ Խորհրդի միջոցով 2017 թվականին կատարված աշխատանքների և միասնական ջանքների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է We protect global aliance գլոբալ գործընկերության ցանցին: Նախարարը գոհունակությամբ նշել է, որ  երեխաների նկատմամբ բռնության կանխարգելման ոլորտում իրականացվող Նախարարության քայլերն արդեն ունեն կոնկրետ շոշափելի արդյունքներ. ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման և համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը, ընտանեկան օրենսգրքի կատարելագործումը, քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու օրենքի նախագիծը և մի շարք հարակից իրավական ակտեր, օրենսդրական նախաձեռնություններ հստակ երկարաժամկետ ձեռնարկումների իրավական հիմքն են, որի վրա պետք է զարգացնենք կառուցակարգեր և աջակցության սխեմաներ:   Անշուշտ, միայն օրենսդրությունը բավարար չէ հասարակական կյանքում որակական համակարգային փոփոխությունների հասնելու համար: Ցավալիորեն, երեխաները բռնության զոհեր են այնպիսի միջավայրերում, որտեղ միշտ չէ հնարավոր իրավական կարգավորումներով ապահովել լավագույն լուծումները: Լավագույն լուծումները սոցիալական նորմերի փոփոխությունը, դրական ծնողավարման, մեր համայնքներում երեխաների նկատմամբ հոգածության, պաշտպանության մշակույթի զարգացման համալիր քայլերն են, որին ձեռնամուխ ենք լինում մեր գործընկերների հետ համատեղ: Պետք է կարևորել նաև այն մասնագիտական ներուժը, որը բռնության արձագանքման, կանխագելումից մինչև պաշտպանություն, կարիք ունի հզորացման. մենք դիտարկում ենք որ քրեական արդարադատության մարմինները ևս մասնագիտացման անհրաժեշտություն ունեն»,- ասել է նախարար Զեյնալյանը:
«Երեխաների նկատմամբ բռնության կանխարգելման ոլորտում ուզում եմ գոհունակությամբ առանձնացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, արդարադատության մարմինների, ոստիկանության, սոցիալական և կրթության ոլորտի մարմինների, համայնքների և քաղաքացիական հասարակության համակարգված աշխատանքը: Լիահույս եմ, որ համաժողովը և միջազգային փորձագիտական այս ներուժը և մեր համագործակցությունը կունենա նոր զարգացումներ և կայուն շարունակականություն՝ ընդլայնելով գործունեության շրջանակները, նպատակ ունենալով համագործակցային և բազմաոլորտային աշխատանքների միջոցով դեմ կանգնել երեխաների հանդեպ բռնության մարտահրավերներին և ապահովել երջանկության մանկության տեսլական իրավական, սոցիալական, կառուցակարգերի միջոցով: Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամին՝ ՀՀ Կառավարությանը աջակցության, համատեղ աշխատանքների ու միջազգային համագործակցության ընդլայնման և զարգացմանը նպաստելու համար»,- եզրափակել է նախարարը:

Министр Зейналян принял участие в форуме на тему: "Конец насилию в отношении детей"
Министр юстиции Республики Армения Артак Зейналян принял сегодня участие в совместно организованном Министерством юстиции и Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) форуме на тему: "Конец насилию в отношении детей".
Во встрече участвовали также Региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии, Постоянный координатор ООН в Армении и Постоянный представитель ПРООН Шомби Шарп, председатель Постоянной комиссии НС РА по здравоохранению и социальным вопросам Акоп Акопян, министр труда и по социальным вопросам Республики Армения Мане Тандилян, Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян и другие.
Министр Зейналян, говоря о предотвращении насилия в отношении детей, предоставлении содействия, правосудии, обеспечении доступности услуг, подчеркнул, что вопрос стоит на повестке дня Правительства РА и касается всех видимых и невидимых сфер государственной и общественной жизни. "Решение этих проблем требует новых подходов в сотрудничестве, а в результате совместных усилий — эффективных, на качественно ином уровне новых превентивных решений по разрешению имеющихся проблем. Министерство юстиции предприняло в этом направлении осуществление системных долгосрочных программ, в основе чего лежит развитие институтов обеспечения наилучших интересов каждого ребенка", — сказал министр, отметив роль созданного в 2015 году при содействии всех партнеров и Детского фонда ООН Совета правосудия несовершеннолетних. Министр подчеркнул, что благодаря работам, осуществленным в 2017 году при содействии Совета, и в результате совместных усилий Республика Армения присоединилась к сети глобального партнерства We protect global alliance. Министр с удовлетворением отметил, что осуществляемые в области предотвращения насилия в отношении детей действия министерства уже дают конкретные ощутимые результаты. "Принятие Закона РА "О предотвращении насилия в семье и восстановлении мира", усовершенствование Семейного кодекса, проект закона о внесении дополнений и изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы и ряд смежных правовых актов, законодательных инициатив являются правовой основой долгосрочных начинаний, на которой мы должны развивать механизмы и схемы содействия. Безусловно, только законодательства недостаточно для достижения качественных системных изменений в общественной жизни. К сожалению, дети становятся жертвами насилия в такой среде, где не всегда возможно обеспечить оптимальные решения правовыми регулированиями. Оптимальные решения, изменения социальных норм — комплексные шаги для развития положительного родительства, культуры защиты и заботы в отношении детей в наших общинах, которые мы предпринимаем в сотрудничестве с нашими коллегами. Необходимо также отметить профессиональный потенциал, который — от предотвращения насилия до защиты от насилия нуждается в усилении, а также мы считаем, что органы уголовного правосудия должны быть специализированными", — сказал министр.
"С удовлетворением хочу отметить скоординированную работу Аппарата защитника прав человека, органов правосудия, полиции, социальных органов и органов сферы образования, общин и гражданского общества в сфере предотвращения насилия в отношении детей. Надеюсь, что форум и этот международный экспертный потенциал, а также наше сотрудничество будут развиваться, расширяя рамки деятельности, носить продолжительный характер, преследуя цель — посредством совместной и многосферной деятельности противостоять насилию в отношении детей и посредством правовых и социальных механизмов обеспечить перспективу счастливого детства. Позвольте выразить благодарность Детскому фонду ООН за содействие Правительству Республики Армения, совместную деятельность и способствование расширению и развитию международного сотрудничества", — сказал в заключение министр.