Նախարար Զեյնալյանը մասնակցել է «Վե՛րջ երեխաների հանդեպ բռնությանը» թեմայով համաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր մասնակցել է «Վե՛րջ երեխաների հանդեպ բռնությանը» թեմայով համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Արդարադատության նախարարության և  ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ)-ի հետ համատեղ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի տնօրեն Աֆշան Խանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը, ՀՀ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, այլք:
Նախարար Զեյնալյանը, անդրադառնալով երեխաների նկատմամբ բռնության կանխարգելմանը, առաջնային աջակցության տրամադրմանը, արդարադատությանը, ծառայությունների հասանելիության ապահովմանը, նշել է, որ հարցը օրակարգային է ՀՀ կառավարության համար և առնչվում է պետական, հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներին՝ տեսանելի և անտեսանելի: «Այս խնդիրների լուծումը պահանջում է համագործակցային նոր մոտեցումներ ու համատեղ ջանքերի արդյունքում առկա հիմնախնդիրների արդյունավետ, որակական նոր մակարդակում կանխարգելող և արձագանքող լուծումներ: Արդարադատության նախարարությունն այդ ուղղությամբ ձեռնամուխ է եղել համակարգային, երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման, որի հիմքում յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահի ապահովման կառուցակարգերի զարգացումն է»,-ասել է նախարարը և կարևորել բոլոր գործընկերների ակտիվ և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ 2015 թվականին ստեղծված  Անչափահասների արդարադատության խորհրդի դերակատարությունը: Նախարարն ընդգծել է, որ Խորհրդի միջոցով 2017 թվականին կատարված աշխատանքների և միասնական ջանքների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է We protect global aliance գլոբալ գործընկերության ցանցին: Նախարարը գոհունակությամբ նշել է, որ  երեխաների նկատմամբ բռնության կանխարգելման ոլորտում իրականացվող Նախարարության քայլերն արդեն ունեն կոնկրետ շոշափելի արդյունքներ. ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման և համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը, ընտանեկան օրենսգրքի կատարելագործումը, քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու օրենքի նախագիծը և մի շարք հարակից իրավական ակտեր, օրենսդրական նախաձեռնություններ հստակ երկարաժամկետ ձեռնարկումների իրավական հիմքն են, որի վրա պետք է զարգացնենք կառուցակարգեր և աջակցության սխեմաներ:   Անշուշտ, միայն օրենսդրությունը բավարար չէ հասարակական կյանքում որակական համակարգային փոփոխությունների հասնելու համար: Ցավալիորեն, երեխաները բռնության զոհեր են այնպիսի միջավայրերում, որտեղ միշտ չէ հնարավոր իրավական կարգավորումներով ապահովել լավագույն լուծումները: Լավագույն լուծումները սոցիալական նորմերի փոփոխությունը, դրական ծնողավարման, մեր համայնքներում երեխաների նկատմամբ հոգածության, պաշտպանության մշակույթի զարգացման համալիր քայլերն են, որին ձեռնամուխ ենք լինում մեր գործընկերների հետ համատեղ: Պետք է կարևորել նաև այն մասնագիտական ներուժը, որը բռնության արձագանքման, կանխագելումից մինչև պաշտպանություն, կարիք ունի հզորացման. մենք դիտարկում ենք որ քրեական արդարադատության մարմինները ևս մասնագիտացման անհրաժեշտություն ունեն»,- ասել է նախարար Զեյնալյանը:
«Երեխաների նկատմամբ բռնության կանխարգելման ոլորտում ուզում եմ գոհունակությամբ առանձնացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, արդարադատության մարմինների, ոստիկանության, սոցիալական և կրթության ոլորտի մարմինների, համայնքների և քաղաքացիական հասարակության համակարգված աշխատանքը: Լիահույս եմ, որ համաժողովը և միջազգային փորձագիտական այս ներուժը և մեր համագործակցությունը կունենա նոր զարգացումներ և կայուն շարունակականություն՝ ընդլայնելով գործունեության շրջանակները, նպատակ ունենալով համագործակցային և բազմաոլորտային աշխատանքների միջոցով դեմ կանգնել երեխաների հանդեպ բռնության մարտահրավերներին և ապահովել երջանկության մանկության տեսլական իրավական, սոցիալական, կառուցակարգերի միջոցով: Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամին՝ ՀՀ Կառավարությանը աջակցության, համատեղ աշխատանքների ու միջազգային համագործակցության ընդլայնման և զարգացմանը նպաստելու համար»,- եզրափակել է նախարարը:

Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan participated in a conference entitled ''End Violence against Children'', which was jointly organised by the Ministry of Justice and the United Nations International Children's Emergency Fund (UNICEF).
UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia Afshan Khan; UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative for the Republic of Armenia Shombi Sharp; Chairperson of the Standing Committee on Healthcare and Social Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia Hakob Hakobyan; Minister of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia Mane Tandilyan; Human Rights Defender of the Republic of Armenia Arman Tatoyan and others participated in the meeting.
Touching upon the prevention of violence against children, provision of priority assistance, justice and the ensuring of availability of services, Minister Zeynalyan noted that the issue is an issue on the agenda of the Government of the Republic of Armenia and is related to all the visible and invisible spheres of state and public life. “The solutions to these problems require new co-operative approaches and preventive and responsive solutions to the existing issues through joint efforts at a new, effective and qualitative level. With this regard, the Ministry of Justice undertook the implementation of a systemic, long-term programme that is based on the development of mechanisms for ensuring the best interest of every child,'' the Minister said and attached importance to the role of the Council for Juvenile Justice established with the active support of partners and the UNICEF in 2015. The Minister emphasised that, as a result of the activities carried out and joint efforts made through the Council in 2017, the Republic of Armenia has joined the WePROTECT Global Alliance global partnership network. The Minister noted with satisfaction that the steps of the Ministry being implemented in the field of prevention of violence against children have already yielded specific tangible results. The adoption of the Law of the Republic of Armenia "On prevention of violence and restoration of solidarity in family'', improvement of the Family Code, the draft Law “On making supplements and amendments to the Criminal Code and the Criminal Procedure Code”, as well as a number of related legal acts and legislative initiatives are considered as the legal basis for specific long-term undertakings based on which we must develop mechanisms and support schemes. Unquestionably, the legislation itself is not sufficient to achieve qualitative systemic changes in public life. Unfortunately, children become victims of violence in environments in which it is not always possible to ensure the best solutions through legal regulations. The best solutions are the change of social norms, the complex steps for development of the culture of positive parenting and care for and protection of children within our communities, which we undertake in co-operation with our partners. We must also attach importance to the professional potential, which needs to be strengthened, starting from prevention of violence and ending with protection against violence. We think that criminal justice bodies also need to be specialised,'' Minister Zeynalyan said.
“I would like to set aside, with satisfaction, the co-ordinated efforts of the Staff of the Human Rights Defender, justice authorities, police officers, as well as authorities in the social and educational sectors, communities and civil society in the field of prevention of violence against children. I am hopeful that there will be new developments and sustained continuity of the conference and the potential of international experts and our co-operation, expanding the scope of activities, pursuing the goal to resist the challenges of violence against children through collaborative and multifaceted activities and ensure the vision for happy childhood through legal and social mechanisms. Allow me to express my gratitude to the United Nations International Children’s Emergency Fund for its assistance the Government of the Republic of Armenia, the joint activities and for promoting the expansion and development of international co-operation," the Minister concluded.