Նախարար Զեյնալյանը հանդիպել է «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալների ու կալանավորված անձանց հետ
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ Արտյոմ Մխոյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկ, շրջայց կատարել հիմնարկում, տեղում ծանոթացել խնդիրներին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ և զրուցել դատապարտյալների ու կալանավորված անձանց հետ:
«Վանաձոր» ՔԿՀ-ի անձնակազմի հետ հանդիպմանը նախարար Զեյնալյանը նշել է, որ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունը ՀՀ անունից իրականացնում է դատարանների կողմից նշանակված պատիժները, որոնք պետք է կատարվեն այնպես, որ մարդու պատիվն ու արժանապատվությունը չնվաստացվեն և չդառնան պատիժ, որը նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ և օրենքով: «Դա մեզնից յուրաքանչյուրից պահանջում է անձնական ու մասնագիտական բարձր որակներ: Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո քաղաքականություն է փոխվել, և վերաբերմունքը պետք է լինի մարդակենտրոն: Յուրաքանչյուր քրեակատարողական ծառայողից պահանջվում է լինել պատասխանատու ոչ միայն իր համար և իր անունից, այլ հիմնարկի, Արդարադատության նախարարության և ՀՀ կառավարության: Ուստի իմ կոչն ու պատգամը ձեզ, որը, վստահ եմ, մշտապես փոխանցում է նաև ՔԿ ծառայության պետը, հետևյալն է ՝ լինել զգոն և բարձր պահել քրեակատարողական ծառայողի պատիվը»,- ասել է նախարարը, բոլորին մաղթել բարի ծառայություն և հույս հայտնել, որ դրական փոփոխությունները հատկապես կզգան ՔԿՀ-ներում պահվող անձինք:
Այնուհետև, Արտակ Զեյնալյանը Ծառայության ղեկավար անձնակազմի հետ շրջել է քրեակատարողական հիմնարկի տարածքում, եղել բնակելի գոտում, հանձնուքների ընդունման սենյակում, ճաշարանում, որտեղ ծանոթանացել է սննդի պահման պայմաններին, օրվա ճաշացանկին և համտեսել ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց համար պատրաստված սնունդը:
«Վանաձոր» ՔԿ հիմնարկի պետ Արտակ Հովհաննիսյանը նախարարին տեղեկացրել է, որ սննդի որակի բարելավումից հետո աճել է դրանից օգտվել ցանկացող դատապարտյալների և կալանավորված անձանց թիվը:
Այցի ավարտին նախարար Զեյնալյանը «Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամի տնօրեն Մարատ Սևոյանի ուղեկցությամբ եղել է նաև հիմնարկի տարածքում գործող հացի և փայտամշակման արտադրամասերում, որտեղ զբաղվածության ապահովման նպատակով ներգրավված են նաև դատապարտյալներ:

Министр Зейналян встретился с содержащимися в УИУ "Ванадзор" осужденными и заключенными
Министр юстиции Республики Армения Артак Зейналян 2-го октября в сопровождении начальника Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Республики Армения Артема Мхояна посетил уголовно-исполнительное учреждение "Ванадзор", на месте ознакомился с проблемами, дал соответствующие поручения и побеседовал с осужденными и заключенными.
В ходе встречи с персоналом УИУ "Ванадзор" министр Зейналян отметил, что Уголовно-исполнительная служба Министерства юстиции от имени Республики Армения осуществляет назначенные судами наказания, и они должны осуществляться так, чтобы не умалялись честь и достоинство человека, чтобы они не стали наказанием, не предусмотренным Конституцией и законом. "От каждого из нас требуются соответствующие личные качества и профессионализм. Произошедшая в Армении революция привела к изменению политики, и отношение должно быть антропоцентричным. От каждого уголовно-исполнительного служащего требуется быть ответственным не только за себя и от своего имени, но также за свое учреждение, Министерство юстиции, Правительство Республики Армения. Следовательно, мой призыв вам и требование, о чем, уверен, всегда говорит также начальник Уголовно-исполнительной службы, заключается в следующем: быть бдительным и высоко держать имя уголовно-исполнительного служащего", — сказал министр, пожелал всем хорошей службы и выразил надежду, что положительные изменения в особенности почувствуют содержащиеся в УИУ лица.
Затем Артак Зейналян с руководящим составом Службы обошел территорию уголовно-исполнительного учреждения, посетил жилую зону, комнату приема посылок, столовую, где ознакомился с условиями хранения продуктов, меню и попробовал еду, приготовленную для содержащихся в УИУ лиц.
Начальник уголовно-исполнительного учреждения "Ванадзор" Артак Оганнесян сообщил министру, что после того, как улучшили качество пищи, возросло число желающих пользоваться ею заключенных и осужденных лиц.
В завершение посещения министр Артак Зейналян в сопровождении директора фонда "Содействие заключенному" Марата Севояна побывал также в действующем на территории учреждения цеху по выпечке хлеба и деревообрабатывающем производственном цеху, где с целью обеспечения занятости работают также заключенные.