Տեղի է ունեցել բանտային առողջապահության բարեփոխումներին նվիրված քննարկում
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն այսօր մասնակցել է «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» թեմայով քննարկմանը:  Այն կազմակերպել էր ՀՀ արդարադատության նախարարությունը Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել են ՀՀ կառավարության 2006 թ. մայիսի 26-ի թիվ 825-Ն որոշման նախագիծը և սանիտարահիգենիկ ու համաճարակային ուղեցույցների նախագծերը, որոնց վերաբերյալ ընթացել են քննարկումները:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ քննարկումների արդյունքում վերջնական ամփոփված նախագիծը կներկայացվի Կառավարության հաստատմանը:
Սուրեն Քրմոյանը տեղեկացրել է նաև, որ ազատազրկված անձանց առողջապահական ծառայությունների մատուցման նոր ՊՈԱԿ-ի ձևավորման գործընթացն անշեղելի է և մոտ ամիսների ընթացքում այդ ուղղությամբ կլինեն շոշափելի արդյունքներ:
Հանդիպման ընթացքում միջազգային փորձագետներ Փիթր Պավլին և Փիթր Բարթլեթը ներկայացրել են մշակված նախագծերի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանության իրենց դիտարկումները՝ հիվանդանոցային բուժօգնության և հոգեբուժական ծառայությունների մասերով:
Այնուհետև, ըստ լրամշակված նախագծի, տեղացի փորձագետները ներկայացրել են կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հոգեբուժական և հիվանդանոցային բուժօգնության նոր ընթացակարգերը, որին էլ հաջորդել է հարցուպատասխանը քննարկման մասնակիցների միջև:

Discussion devoted to reforms in prison healthcare was held
Today, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan participated in a discussion on "Strengthening healthcare and human rights protection in prisons in Armenia". The discussion was organised by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with the support of the Council of Europe.
During the meeting, draft Decision of the Government of the Republic of Armenia No 825-N of 26 May 2006 and the drafts of the sanitary and epidemiological guidelines were presented to the participants, and the discussions were devoted to the draft Decision and the draft guidelines.
The Deputy Minister greeted the participants and emphasised that the final draft — summarised as a result of the discussions — would be submitted to the Government for approval.
Suren Krmoyan also informed that the process of establishing a new SNCO for providing healthcare services for imprisoned persons was indivertible and that tangible results would be achieved in this direction over the next couple of months.
During the meeting, international experts Peter Pavlin and Peter Bartlett presented their observations on compliance of the developed drafts with international standards with respect to in-patient medical aid and psychiatric services.
Afterwards, according to the revised draft, the local experts introduced the new procedures for psychiatric and in-patient medical aid for detained persons and convicts, after which the participants of the discussion participated in a question-and-answer session.