Տեղի է ունեցել բանտային առողջապահության բարեփոխումներին նվիրված քննարկում
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն այսօր մասնակցել է «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» թեմայով քննարկմանը:  Այն կազմակերպել էր ՀՀ արդարադատության նախարարությունը Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել են ՀՀ կառավարության 2006 թ. մայիսի 26-ի թիվ 825-Ն որոշման նախագիծը և սանիտարահիգենիկ ու համաճարակային ուղեցույցների նախագծերը, որոնց վերաբերյալ ընթացել են քննարկումները:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ քննարկումների արդյունքում վերջնական ամփոփված նախագիծը կներկայացվի Կառավարության հաստատմանը:
Սուրեն Քրմոյանը տեղեկացրել է նաև, որ ազատազրկված անձանց առողջապահական ծառայությունների մատուցման նոր ՊՈԱԿ-ի ձևավորման գործընթացն անշեղելի է և մոտ ամիսների ընթացքում այդ ուղղությամբ կլինեն շոշափելի արդյունքներ:
Հանդիպման ընթացքում միջազգային փորձագետներ Փիթր Պավլին և Փիթր Բարթլեթը ներկայացրել են մշակված նախագծերի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանության իրենց դիտարկումները՝ հիվանդանոցային բուժօգնության և հոգեբուժական ծառայությունների մասերով:
Այնուհետև, ըստ լրամշակված նախագծի, տեղացի փորձագետները ներկայացրել են կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հոգեբուժական և հիվանդանոցային բուժօգնության նոր ընթացակարգերը, որին էլ հաջորդել է հարցուպատասխանը քննարկման մասնակիցների միջև:

Состоялось обсуждение, посвященное реформам тюремного здравоохранения
Заместитель министра юстиции Республики Армения Сурен Крмоян сегодня принял участие в обсуждении на тему "Укрепление здравоохранения и защиты прав человека в тюрьмах Армении". Обсуждение было организовано Министерством юстиции Республики Армения при поддержке Совета Европы.
В ходе встречи участникам был представлен проект Постановления Правительства Республики Армения № 825-N от 26 мая 2006 года и проекты санитарно-гигиенического и эпидемиологического руководств, по которым состоялись обсуждения.
Заместитель министра поприветствовал участников, подчеркнув, что в результате обсуждений окончательный вариант проекта будет представлен на утверждение Правительства.
Сурен Крмоян сообщил также, что процесс формирования новой ГНКО по предоставлению лишенным свободы лицам здравоохранительных услуг непоколебим и в ближайшие месяцы по этому направлению будут осязаемые результаты.
В ходе встречи международные эксперты Питр Павлин и Питр Бартлет представили свои наблюдения по соответствию разработанных проектов международным критериям по части больничной медицинской помощи и психиатрических услуг.
Далее, в соответствии с дополненным проектом, местные эксперты представили новые процедуры по предоставлению заключенным лицам и осужденным психиатрической помощи и больничной медицинской помощи, после чего последовало обсуждение между участниками в формате вопрос-ответ.