Քննարկվել են երեխայի լավագույն շահի պաշտպանությանը նվիրված մի շարք հարցեր
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը հոկտեմբերի 29-ին մասնակցել է «Բազմաոլորտային ազգային հարթակի ուժեղացում՝ ուղղված երեխաների հանդեպ  բռնության վերջ դնելու գործողությունների պլանավորմանը, իրագործմանը և գնահատմանը» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված կարողությունների զարգացման սեմինարի բացմանը:
Սուրեն Քրմոյանը նշել է, որ Սահմանադրությամբ և օրենքներով մանրամասն կարգավորված են երեխայի իրավունքները, սահմանված է երեխայի «լավագույն շահի» հասկացությունը: Այդուհանդերձ, թե քրեական, թե քաղաքացիական դատավարությունների ընթացքում հաճախ ծագում են գործնական այնպիսի խնդիրներ, որոնց լուծումը պահանջում է ոչ միայն իրավական կառուցակարգեր, այլև հոգեբանական, սոցիալական մեծածավալ աշխատանք և մեխանիզմներ: Նախարարի տեղակալը կարևորել է այնպիսի պրակտիկայի ձևավորումը, որը թույլ կտա կատարողական վարույթի ընթացքում ապահովել երեխայի լավագույն շահի պաշտպանությունը, ինչպես նաև լուծել տարբեր իրավիճակներում երեխայի և ընտանիքի անդամների առջև ծառացած խնդիրները:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի Անչափահասների արդարադատության ծրագրի համակարգող Վիկտորիա Օհանյանը կարևորել է նման ֆորմատով միջոցառումների և ինտերակտիվ եղանակով կրթական ծրագրերի իրականացման հարցը:
Սեմինարի ընթացքում Գլխավոր հարկադիր կատարողի խորհրդական Գագիկ Միրիջանյանն իր հերթին ներկայացրել է երեխաների մասնակցությամբ կատարողական վարույթների առանձնահատկությունները և այդ գործընթացում ԴԱՀԿ ծառայության համագործակցությանը այլ մարմինների հետ:
Հանդիպման ավարտին կատարվելու է խմբային աշխատանք՝ ուղղված մասնակիցների մոտ քաղաքացիական գործերով աշխատանքային դիտարկումների և խնդիրների վերհանմանը:

A number of issues devoted to protection of the best interest of the child discussed
On 29 October, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan participated in the opening of the capacity-building seminar organised within the scope of the project "Strengthening of multi-sectoral national platform targeted at planning, implementation and evaluation of the activities for ending violence against children".
Suren Krmoyan noted that the rights of the child are regulated in detail and the concept of "the best interest of the child" is prescribed by the Constitution and laws. Nevertheless, in both criminal and civil proceedings, the practical problems that often emerge are problems, the solution to which requires not only legal mechanisms, but also extensive work and mechanisms in terms of psychology and society. The Deputy Minister attached importance to the formation of such practice that will allow to ensure protection of the best interest of the child during enforcement proceedings, as well as to solve the problems that the child and the family members face in different situations.
Coordinator of the Juvenile Justice Programme of the United Nations Children's Fund in Armenia Victoria Ohanyan attached importance to the issue of implementing actions and interactive educational programmes in such a format.
During the seminar, Advisor to the Chief Compulsory Enforcement Officer Gagik Mirijanyan, in his turn, introduced the peculiarities of enforcement proceedings with the participation of children and the co-operation of the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service with other bodies in that process.
At the end of the meeting, there will be groupwork to reveal the working observations and issues under civil cases with the participants.