Վիգեն Քոչարյանը Վաշինգտոնում ներկայացրել է Հայաստանի դատաիրավական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները
09/11/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը 2018 թվականի նոյեմբերի 5-ից 8-ը Վաշինգտոնում մասնակցել է «Իրավունքի, արդարադատության և զարգացման շաբաթ» միջազգային համաժողովին, որը կազմակերպել էր Համաշխարհային բանկը:
Համաժողովի ընթացքում Վիգեն Քոչարյանն անդրադարձել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության և դատաիրավական ոլորտներում իրականացված և նախատեսվող բարեփոխումների ծրագրերին, ինչպես նաև ներկայացրել է Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն առնչվող զարգացումները, այդ թվում՝ «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված 17 նպատակների ազգայնացման ու իրականացման գործընթացներում ՀՀ գրանցած առաջընթացը:
Նախարարի տեղակալը միջոցառման շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել նաև Համաշխարհային բանկի և այլ միջազգային կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ, քննարկել այդ կառույցների կողմից արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին աջակցության հետագա հնարավոր ձևաչափերը: Մասնավորապես, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրականացնել Համաշխարհային բանկի կողմից Հայաստանի դատական համակարգի դիտարկման և գնահատման ծրագիրը, որը կմեկնարկի 2019  թվականի սկզբին:

Виген Кочарян представил в Вашингтоне реформы, осуществляемые в судебно-правовой сфере Армении
С 5 по 8 ноября 2018 года в Вашингтоне Заместитель министра юстиции Республики Армения Виген Кочарян принял участие в организованном Всемирным банком международном форуме "Неделя права, справедливости и развития".
В ходе форума Виген Кочарян затронул программы реформ, осуществленные и предусматриваемые в сферах защиты прав человека и судебно-правовой системе Армении, а также представил тенденции развития, касающиеся осуществления Целей стабильного развития в Армении, в том числе, национализации 17 целей, включенных в "Повестку устойчивого развития 2030" и прогресса, зарегистрированного Республикой Армения в процессах их осуществления.
В рамках мероприятия Заместитель министра встретился с высокопоставленными представителями Всемирного банка и иных международных структур, обсудил дальнейшие возможные форматы содействия этих структур реформам сферы юстиции. В частности, была достигнута договоренность осуществления Всемирным банком программы мониторинга и оценки судебной системы Армении, которая стартует в начале 2019 года.