Սուրեն Քրմոյանը մասնակցել է թվային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված ուղեցույցի շնորհանդես-քննարկմանը
19/11/2018
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն նոյեմբերի 16-ին մասնակցել է «Թվային միջավայրում երեխաների իրավունքները հարգելու, պաշտպանելու և իրացնելու համար» ուղեցույցի շնորհանդես-քննարկմանը: Այն կազմակերպել էր Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը՝ «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպության, «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» և Երևանում Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ:
Միջոցառման ընթացքում, որպես Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նախագահ,  Սուրեն Քրմոյանն անդրադարձել է երեխաներին բռնությունից պաշտպանելու համար անհրաժեշտ համալիր քայլերին:
Փոխնախարարը նշել է, որ ժամանակակից թվային աշխարհում, երեխաների նկատմամբ բռնության մասին խոսելիս, ցավոք, անհրաժեշտ է նկատի ունենալ ոչ միայն ֆիզիկական, այլ նաև համացանցում տարեցտարի ի հայտ եկող հոգեբանական բռնության զանազան դրսևորումները: Սուրեն Քրմոյանն ընդգծել է, որ պետությունը գիտակցում է այս ոլորտում խնդրի կարևորությունը և պետական հոգածությունն այս հարցում արտահայտվում է առաջին հերթին օրենսդրական կարգավորումներով՝ որպես օրինակ նշելով ընտանիքում բռնության կանխարգելմանն ու անձնական տվյալների պաշտպանությանը վերաբերող օրենքները: Սակայն փոխնախարարի խոսքով՝ երեխաների անխաթար մանկությունն ապահովելու գործում կարևորագույն օղակը կրթությունն է: Ըստ Քրմոյանի՝ կրթելով ու իրազեկելով ծնողներին և ուսուցիչներին, ինչպես նաև երեխայի հետ փոխվստահության կապ հաստատելով՝ հնարավորություն կստեղծվի ունենալ երեխաների համար առավել պաշտպանված թվային միջավայր:
Սուրեն Քրմոյանը մասնակիցներին ներկայացրել է նաև Անչափահասների արդարադատության խորհրդի ձևաչափով միջազգային հարթակների հետ համագործակցության շրջանակում իրականացվող գործընթացները, որոնք վերաբերում են նաև անչափահասներին համացանցում սեռական ոտնձգություններից պաշտպանությանը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Սուրեն Քրմոյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր բոլոր շահագրգիռ մարմիններին այս ոլորտում ցուցաբերած ուշադրության համար և հետագա համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել:
«Թվային միջավայրում երեխաների իրավունքները հարգելու, պաշտպանելու և իրացնելու համար» ուղեցույցը ընդունվել է վերջերս Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից և պարունակում է առաջարկություններ Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետությունների համար, տրվում են օգտակար, թեմատիկ ուղղորդումներ։

Сурен Крмоян принял участие в презентации-обсуждении руководства, посвященного защите прав детей в цифровой среде
19/11/2018
16 ноября Заместитель министра юстиции Сурен Крмоян принял участие в презентации-обсуждении руководства "Для уважения, защиты и реализации прав детей в цифровой среде". Презентация была организована аппаратом Защитника прав человека при поддержке организации "Сейв де чилдрен", "Лаборатории Касперского" и офиса Совета Европы в Ереване.
В ходе мероприятия в качестве председателя Совета ювенальной юстиции Сурен Крмоян обратился к комплексным шагам, необходимым для защиты детей от насилия.
Замминистра отметил, что в современном цифровом мире, говоря о насилии в отношении детей, к сожалению, необходимо иметь в виду проявление не только физического насилия, но и возникающие в сети из года в год различные проявления психологического насилия. Сурен Крмоян подчеркнул, что государство осознает важность проблемы в этой сфере, и государственная забота в этом вопросе выражается в первую очередь законодательными регулированиями, указав в качестве примера законы, относящиеся к предотвращению насилия в семье и защите персональных данных. Однако, по словам Замминистра, важнейшим звеном в деле обеспечения безоблачного детства детей является образование. По словам Крмояна, обучая и осведомляя родителей и учителей, а также налаживая атмосферу взаимного доверия с ребенком будет создана возможность для наличия наиболее защищенной цифровой среды для детей.
Сурен Крмоян представил участникам также процессы, осуществляемые в формате Совета ювенальной юстиции в рамках сотрудничества с международными площадками, которые относятся также к защите несовершеннолетних от сексуальных домогательств в сети.
Обобщая свое выступление, Сурен Крмоян поблагодарил всех заинтересованных органов-партнеров за уделенное этой сфере внимание и выразил готовность к дальнейшему сотрудничеству.
Руководство "Для уважения, защиты и реализации прав детей в цифровой среде" было недавно утверждено Комитетом министров Совета Европы и содержит предложения для всех государств-членов Совета Европы, даются полезные, тематические направления.