Արտակ Զեյնալյանն ընդունել է ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Քլեր Մեյթրոյին:
Նախարարի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության համագործակցությունը ԿԽՄԿ-ի հետ և փոխգործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Քլեր Մեյթրոն շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Զեյնալյանին ընդունելության համար և ներկայացրել Կարմիր Խաչի հայաստանյան գործունեությունը, ինչպես նաև անդրադարձել է համագործակցության հետագա հնարավորություններին:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարն ու ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը քննարկել են նաև  Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված, Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի պահման պայմաններին վերաբերող հարցերը:
Քլեր Մեյթրոն տեղեկացրել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները պարբերաբար այցելում են Կարեն Ղազարյանին և առաջիկայում ևս այց կկատարեն: Նա հավելել է, որ իրենք մշտապես կապ են պահպանում Կարեն Ղազարյանի ընտանիքի անդամների հետ: Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ իրենց կառույցն ազատազրկված անձին ազատ արձակելու բանակցություններում ներգրավվելու կամ դատարանի վճիռների վրա ներգործություն ունենալու որևէ իրավասություն չունի:

Артак Зейналян принял руководителя армянской делегации Международного комитета Красного Креста
Сегодня исполняющий обязанности Министра юстиции Республики Армения Артак Зейналян принял новоназначенного руководителя делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Клер Мейтро.
Исполняющий обязанности Министра высоко оценил сотрудничество Министерства юстиции с МККК и выразил готовность расширить взаимное сотрудничество.
Клер Мейтро поблагодарила Артака Зейналяна за прием и представила деятельность Красного Креста в Армении, а также обратилась к дальнейшим возможностям сотрудничества.
Исполняющий обязанности Министра юстиции и руководитель Армянской делегации МККК обсудили также вопросы, относящиеся к условиям содержания задержанного Азербайджаном жителя села Бердаван Тавушского марза Карена Газаряна.
Клер Мейтро сообщила, что представители Международного комитета Красного Креста периодически посещают Карена Газаряна и в ближайшее время снова посетят его. Она добавила, что они постоянно поддерживают связь с членами семьи Карена Газаряна. Руководитель делегации МККК в Армении сообщила, что их структура не имеет какой-либо компетенции быть вовлеченной в переговоры по освобождению лишенного свободы лица или влиять на решения суда.