ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի համանախագահությամբ Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի հերթական նիստը
09/04/2019
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի համանախագահությամբ ապրիլի 9-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Արդարադատության, ազատության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցերով ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի հերթական՝ տասներորդ նիստը։ ՀՀ միջգերատեսչական պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել ՀՀ արդարադատության և արտաքին գործերի նախարարությունների, ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ գլխավոր դատախազության և Միգրացիոն պետական ծառայության ներկայացուցիչները։
Բացելով նիստը՝ ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Վիգեն Քոչարյանը կարևորել է ՀՀ-ԵՄ միջև երկխոսության և առկա համագործակցության զարգացումը, այդ թվում ՀՀ և ԵՄ-ի միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում: Վ.Քոչարյանը անդրադարձել է նաև տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում եվրոպական կողմի հետ ձևավորված սերտ համագործակցության խորացմանը:
Վիգեն Քոչարյանը, ներկայացնելով արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները, կարևորել է մշակման փուլում գտնվող Դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարության և Գործողությունների ծրագրի ընդունումը: Արդարադատության փոխնախարարը շեշտել է նաև իրավական փոխօգնության ու դատական համագործակցության բնագավառում ծավալված երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև միգրացիայի և շարժունակության, վիզաների դյուրացման և ռեադմիսիայի վերաբերյալ պայմանագրերի իրականացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հանցագործությունների կանխարգելման, կիբերհանցագործության դեմ պայքարի և անձնական տվյալների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
ԵՄ պատվիրակությունը ղեկավար Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Արևելյան գործընկերության երկրների բաժնի ղեկավար Ռիչարդ Թիբբելսը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը խորացնելու և ընդլայնելու Հայաստանին ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության տրամադրումը՝ ուղղված իրավունքի գերակայության ամրապնդման, անվտանգության ապահովման, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ կողմից բարեփոխումների հետևողական իրականացմանը:
Հանդիպման արդյունքում ամրագրվել են կողմերի փոխհամաձայնեցված գործառնական եզրակացությունները, որոնց իրագործման ընթացքը կդիտարկվի հաջորդ նիստի ընթացքում, որը կկայանա հաջորդ տարի Երևանում:

При сопредседательстве заместителя Министра юстиции Республики Армения Вигена Кочаряна в Брюсселе состоялось очередное заседание подкомитета РА-ЕС.
09/04/2019
При сопредседательстве заместителя Министра юстиции Республики Армения Вигена Кочаряна 9 апреля в Брюсселе состоялось очередное, десятое заседание подкомитета РА-ЕС по вопросам сотрудничества в сфере юстиции, свободы и безопасности. В состав межведомственной делегации Республики Армения входили представители Министерства юстиции Республики Армения, Министерства иностранных дел Республики Армения, Полиции Республики Армения, Генеральной прокуратуры Республики Армения и Государственной миграционной службы.
Открыв заседание, руководитель делегации Республики Армения Виген Кочарян отметил важность развития диалога и имеющегося сотрудничества между Республикой Армения и Европейским союзом, в том числе в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским союзом. Виген Кочарян также затронул тему углубления тесного сотрудничества с европейской стороной, сформированного в рамках осуществления реформ в различных сферах.
Представив реформы в сфере юстиции, Виген Кочарян отметил важность принятия находящихся на стадии разработки Стратегии судебных и правовых реформ и Программы действий. Заместитель Министра юстиции также акцентировал необходимость в углублении двухстороннего и многостороннего сотрудничества в сфере правовой взаимопомощи и судебного сотрудничества.
В ходе заседания также был обсужден ряд вопросов, касающихся осуществления договоров о миграции и мобильности, упрощении виз и реадмиссии, борьбы с коррупцией, предотвращения преступлений, борьбы с кибер-преступностью и защиты персональных данных.
Руководитель делегации Европейского союза, руководитель отдела по странам Восточного партнерства Европейской службы внешних действий Ричард Тиббельс вновь подтвердил готовность Европейского союза расширять предоставление Армении финансового и технического содействия, направленного на последовательное осуществление Республикой Армения реформ в рамках укрепления верховенства права, обеспечения безопасности, реформ в сфере правосудия и борьбы с коррупцией.
По результатам встречи были закреплены взаимосогласованные функциональные заключения сторон, процесс реализации которых будет рассмотрен в ходе следующего заседания, которое состоится в следующем году в Ереване.