Փոխնախարարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ շրջանակում կազմակերպված հանրային քննարկում
Արդարադատության նախարարի տեղակալներ Վիգեն Քոչարյանի և Աննա Վարդապետյանի մասնակցությամբ մայիսի 23-ին կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից բխող արդարադատության, ազատության և անվտանգության, կիրարկման ճանապարհային քարտեզի նախագծի հանրային քննարկումը: Այն կազմակերպվել էր ՀՀ ԱՆ, ՀՀ ԱԳՆ, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կառուցողական երկխոսության ցանցի անդամ հանդիսացող հակակոռուպցիոն կոալիցիայի, Մարդու իրավունքների պաշտպանության կոալիցիայի և «Աջակցություն պրոբացիային» ազգային ցանցի համատեղ ջանքերով:
Փոխնախարար Քոչարյանը բացման խոսքում ողջունել է քննարկման մասնակիցներին՝ արձանագրելով, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կատարումը հնարավոր է հաջող կյանքի կոչել միայն քաղհասարակության որոշիչ դերակատարմամբ, ինչն ամրագրված է նաև համաձայնագրով:
Քննարկման ընթացքում Վիգեն Քոչարյանը մասնակիցներին տեղեկացրել է Կառավարության՝ մարդու իրավունքների ռազմավարության և գործողությունների 2020-2022 թթ. ծրագրի մշակման և ընդունման անհրաժեշտության մասին, որի ուղղությամբ ակտիվ համագործակցության հորդոր է հնչեցրել: Փոխնախարարն արձանագրել է նաև, որ նման հիմնարար փաստաթղթերի շուրջ աշխատանքներում Արդարադատության նախարարությունը քաղաքացիական հասարակությանը դիտարկում է ոչ թե որպես գործընկեր, այլ՝ համահեղինակ:
Փոխնախարար Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել նման ձևաչափով քաղհասարակության հետ համագործակցության առաջին հրավերի համար և քննարկման մասնակիցներին ներկայացրել է դատաիրավական բարեփոխումների 2019-2023թթ. ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի ընդունման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը:

Состоялось организованное в рамках СВРП РА-ЕС общественное обсуждение при участии заместителей министра
24/05/2019
23 мая при участии заместителей министра юстиции Вигена Кочаряна и Анны Вардапетян состоялось общественное обсуждение проекта применения дорожной карты юстиции, свободы и безопасности, вытекающей из Соглашения о всестороннем и расширенном партнерстве СВРП РА-ЕС. Обсуждение было организовано совместными усилиями Министерства юстиции Республики Армения, Министерства иностранных дел Республики Армения, антикоррупционной коалиции, являющейся членом сети конструктивного диалога организаций гражданского общества Армении, Коалиции защиты прав человека и национальной сети "Содействие пробации".
Во вступительной речи замминистра Кочарян поприветствовал участников обсуждения, подчеркнув, что выполнение Соглашения о всестороннем и расширенном партнерстве РА-ЕС возможно успешно претворить в жизнь только при определяющей роли гражданского общества, что зафиксировано также в Соглашении.
В ходе обсуждения Виген Кочарян сообщил участникам о необходимости разработки и принятия Стратегии прав человека и Программы действий Правительства на 2020-2022 гг., и призвал всех к активному сотрудничеству. Замминистра отметил также, что в работах с подобными фундаментальными документами Министерство юстиции рассматривает гражданское общество не как партнера, а как соавтора.
Замминистра Анна Вардапетян поблагодарила за первое приглашение на сотрудничество с гражданским обществом в подобном формате и представила участникам обсуждения ход работ по принятию стратегии судебно-правовых реформ на 2019-2023гг. и вытекающей из нее программы действий.