ԱՆ-ն շահագրգիռ կողմերից ակնկալում է ստանալ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ առաջարկություններ
26/08/2019
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող նոր՝ 2020-2022թթ. միջոցառումների ծրագրի մշակման աշխատանքներին: Մշակվել և հանրային քննարկման է ներկայացվել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող նոր՝ 2020-2022թթ. միջոցառումների ծրագրի տեսլականը: ՀՀ արդարադատության նախարարությունն այս գործընթացն առավել ներառական և համընդգրկուն դարձնելու նպատակով նախատեսում է սերտ համագործակցություն իրականացնել բոլոր շահագրգիռ կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Այս նպատակով ևս մեկ անգամ առաջարկում ենք մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 15-ը international@moj.am էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ առաջարկություններ՝ կից ներկայացված ձևաչափին (pdf) համապատասխան: Գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով ստացված առաջարկությունների վերաբերյալ կկազմակերպվեն քննարկումներ: Նախատեսվում է պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից ձևավորել ոլորտային աշխատանքային խմբեր:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, բարձր գնահատելով հասարակական կազմակերպությունների դերն ու նշանակությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավման գործում, ակնկալում է գործընկեր կառույցների հետ արդյունավետ և բազմակողմանի համագործակցություն:

Министерство юстиции ждет предложений от заинтересованных сторон по реформам сферы защиты прав человека
26/08/2019
Министерство юстиции Республики Армения приступило к работам по разработке Национальной стратегии по защите прав человека и вытекающей из нее новой Программы мероприятий на 2020-2022 годы. Разработана и представлена на общественное обсуждение Национальная стратегия по защите прав человека и новое видение вытекающей из нее Программы мероприятий на 2020-2022 годы. Чтобы сделать этот процесс более инклюзивным и всеобъемлющим Министерство юстиции Республики Армения намеревается осуществить тесное взаимодействие с представителями всех заинтересованных структур и общественных организаций. С этой целью еще раз предлагаем до 15 сентября этого года на электронную почту international@moj.am отправлять предложения по реформам сферы защиты прав человека в соответствии с представленным форматом (pdf) (прилагается). С целью повышения эффективности этого процесса в связи с полученными предложениями будут организованы обсуждения. Из представителей государственных органов и общественных организаций предусматривается сформировать отраслевые рабочие группы.
Министерство юстиции Республики Армения, высоко оценивая роль и значение общественных организаций в деле улучшения защиты прав человека в Армении, надеется на эффективное и всестороннее сотрудничество с партнерскими структурами.