Նախարարի տեղակալներն ընդունել են Համաշխարհային բանկի պատվիրակության անդամներին
Արդարադատության նախարարի տեղակալներ Ռաֆիկ Գրիգորյանն ու Քրիստիննե Գրիգորյանը նոյեմբերի 25-ին ընդունել են Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Միգարա դե Սիլվայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը ողջունել է գործընկերներին Արդարադատության նախարարությունում՝ ամփոփ ներկայացնելով քննարկման ենթական հարցերի ուղղությամբ Նախարարության կողմից իրականացվող գործընթացները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Դատաիրավական բարեփոխումների և Հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների համատեքստում նախատեսված էլեկտրոնային մի շարք գործիքակազմերի ներդրման և արդիականացման հարցերի: Մասնավորապես՝ քննարկվել են էլեկտրոնային հայտարարագրման նոր համակարգի տեսլականին և դրա տեխնիկական առաջադրանքին առնչվող հարցերը: Փոխնախարար Քրիստիննե Գրիգորյանը գործընկերներին տեղեկացրել է նաև, որ էլ. հայտարարագրման համակարգի արդիականացման գործընթացում Նախարարությունը սերտ համագործակցում է նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման նորընտիր հանձնաժողովի հետ՝ մեկտեղելով ջանքերն այդ ուղղությամբ:
Անդրադառնալով էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում տարվող աշխատանքներին՝ նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը գործընկերներին ներկայացրել է սնանկության գործերով, ինչպես նաև քաղաքացիական դատավարության ոլորտում վճարման կարգադրությունների էլեկտրոնային ներկայացման և արձակման փորձնական ծրագրի ներդրման գործընթացը, որն իրականացվում է Բարձրագույն դատական խորհրդի հետ համատեղ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև իրավական ակտերի էլեկտրոնային շտեմարանի արդիականացման գործընթացին, որի արդյունքում նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ կկանխարգելվի օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու զուգահեռ կրկնվող գործընթացները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև քրեական արդարադատության ոլորտում էլեկտրոնային գործիքակազմերի ներդրմանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Deputy Ministers receive members of delegation of the World Bank
On 25 November, Deputy Ministers of Justice Rafik Grigoryan and Kristinne Grigoryan received the delegation led by Senior Economist of the World Bank Migara De Silva.
First Deputy Minister Rafik Grigoryan welcomed the counterparts to the Ministry of Justice, briefly presenting the processes being implemented by the Ministry of Justice targeted at the issues subject to discussion.
During the meeting, the parties touched upon the issues of introducing and updating a number of e-toolkits envisaged for use in the context of the Strategy for Judicial and Legal Reforms and of the Anti-Corruption Strategy. In particular, issues related to the vision of a new electronic declaration system and terms of reference thereof were discussed. Deputy Minister Kristinne Grigoryan also informed her counterparts that the Ministry also closely co-operates with the newly-elected Commission for the Prevention of Corruption in the process of updating the electronic declaration system, combining their efforts in that direction.
Referring to the activities being carried out in the e-justice sector, First Deputy Minister of Justice Rafik Grigoryan presented to his counterparts the process of introduction of a pilot project for electronic submission and issuance of payment orders on bankruptcy cases, as well as in the field of civil procedure, which is carried out jointly with the Supreme Judicial Council.
The parties also touched upon the process of updating the electronic database of legal acts, as a result of which the First Deputy Minister emphasised that the iterative processes, parallel with legislative initiatives, will be prevented.
A number of issues related to the introduction of e-toolkits in the sector of criminal justice were also discussed during the meeting.