Հանդիպում՝ Երևանի Փոքր կենտրոնի հանրային գերակա շահ ճանաչված տարածքների բնակիչների հետ
2019 թվականի նոյեմբերի 28-ին Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը հանդիպել է Երևանի Փոքր կենտրոնի մի խումբ բնակիչներին և նրանց փաստաբաններին, որոնք ներգրավված են հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման հարաբերություններում:
Տիգրան Դադունցը նշել է, որ նման երկխոսությունը կարևոր է՝ օտարման գործընթացներում առկա իրավիճակը համակողմանի պատկերացնելու և դրանից բխող խնդիրների լուծման արդյունավետ եղանակներ գտնելու տեսանկյունից, այդ թվում՝ օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման միջոցով:
Հանդիպմանը մասնակից քաղաքացիները ներկայացրել են այն խնդիրները, որոնց, սկսած 2008 թվականից, բախվել են հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով գույքի օտարման գործընթացներում: Բնակիչների շահերը ներկայացնող փաստաբանները խոսել են այն իրավական ուղիների մասին, որոնք, ըստ իրենց, կարող են հանգեցնել օտարման գործընթացներում քաղաքացիներին հուզող խնդիրների լուծմանը: Քննարկվել են նաև օտարման գործընթացներին վերաբերող՝ գործող օրենսդրական կարգավորումները և դրանց կիրառման արդյունքում առաջացրած խնդիրները:
Տիգրան Դադունցը կարևորել է օտարման գործընթացներում փաստական և իրավական ամբողջական պատկերի կառուցումը՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարությամբ նախանշված նպատակներից է նաև պետության կամ հասարակության կարիքների համար գույքի հարկադիր օտարումների գործընթացում խախտումների բացահայտումը՝ Փաստահավաք հանձնաժողովի կազմավորման և գործունեության միջոցով: Միևնույն ժամանակ, ամփոփելով հանդիպման արդյունքները, նշվել է, որ հանդիպման ընթացքում ներկայացված դիրքորոշումները հաշվի կառնվեն համապատասխան փաստական և իրավական վերլուծություններ կատարելու և ոլորտում առկա խնդիրներին լուծումներ փնտրելու համար:

Meeting with residents of territories of Small Centre of Yerevan, recognised as territory of primary public interest
29/11/2019
On 28 November 2009, Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice Tigran Dadunts met with a number of residents of the Small Centre of Yerevan and their advocates who are involved in the relations of alienation of property for ensuring primary public interests.
Tigran Dadunts noted that such dialogue is important from the viewpoint of comprehensive understanding of the situation in the process of alienation and finding effective ways for the solution of problems arising therefrom, including through the implementation of legislative amendments.
The citizens participating in the meeting presented the problems they have been facing in the process of alienation of property for ensuring primary public interests since 2008. The advocates, representing the interests of residents, spoke about the legal ways that, according to them, may lead to the solution to problems of citizens in alienation processes. The current legislative regulations relating to the alienation processes and to the problems having arisen as a result of the application thereof, were also discussed.
Tigran Dadunts attached importance to the formation of a complete factual and legal picture, especially taking into consideration the fact that detection of violations in the process of compulsory alienation of property for state or community needs is also among the predetermined objectives of the 2019-2023 Strategy for Judicial and Legal Reforms through the formation and activities of the Fact-Finding Commission. Meanwhile, summarising the results of the meeting, it was mentioned that the positions presented during the meeting will be taken into consideration for making relevant factual and legal analyses and seeking solutions to the problems existing in the field.