Հանդիպում՝ Երևանի Փոքր կենտրոնի հանրային գերակա շահ ճանաչված տարածքների բնակիչների հետ
2019 թվականի նոյեմբերի 28-ին Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը հանդիպել է Երևանի Փոքր կենտրոնի մի խումբ բնակիչներին և նրանց փաստաբաններին, որոնք ներգրավված են հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման հարաբերություններում:
Տիգրան Դադունցը նշել է, որ նման երկխոսությունը կարևոր է՝ օտարման գործընթացներում առկա իրավիճակը համակողմանի պատկերացնելու և դրանից բխող խնդիրների լուծման արդյունավետ եղանակներ գտնելու տեսանկյունից, այդ թվում՝ օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման միջոցով:
Հանդիպմանը մասնակից քաղաքացիները ներկայացրել են այն խնդիրները, որոնց, սկսած 2008 թվականից, բախվել են հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով գույքի օտարման գործընթացներում: Բնակիչների շահերը ներկայացնող փաստաբանները խոսել են այն իրավական ուղիների մասին, որոնք, ըստ իրենց, կարող են հանգեցնել օտարման գործընթացներում քաղաքացիներին հուզող խնդիրների լուծմանը: Քննարկվել են նաև օտարման գործընթացներին վերաբերող՝ գործող օրենսդրական կարգավորումները և դրանց կիրառման արդյունքում առաջացրած խնդիրները:
Տիգրան Դադունցը կարևորել է օտարման գործընթացներում փաստական և իրավական ամբողջական պատկերի կառուցումը՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարությամբ նախանշված նպատակներից է նաև պետության կամ հասարակության կարիքների համար գույքի հարկադիր օտարումների գործընթացում խախտումների բացահայտումը՝ Փաստահավաք հանձնաժողովի կազմավորման և գործունեության միջոցով: Միևնույն ժամանակ, ամփոփելով հանդիպման արդյունքները, նշվել է, որ հանդիպման ընթացքում ներկայացված դիրքորոշումները հաշվի կառնվեն համապատասխան փաստական և իրավական վերլուծություններ կատարելու և ոլորտում առկա խնդիրներին լուծումներ փնտրելու համար:

Встреча с жителями территорий Малого центра Еревана, признанных приоритетным общественным интересом
28 ноября 2019 года директор Фонда "Центр развития законодательства и правовых исследований" Тигран Дадунц встретился с группой жителей Малого центра Еревана и их адвокатами, которые вовлечены в отношения по отчуждению собственности в целях обеспечения высших общественных интересов.
Тигран Дадунц отметил, что подобный диалог важен с точки зрения всестороннего представления реальной ситуации в процессах отчуждения и поиска эффективных способов решения вытекающих из этого задач, в том числе — путем осуществления законодательных изменений.
Участвовавшие во встрече граждане представили проблемы, с которыми, начиная с 2008 года, они сталкивались в процессах отчуждения имущества, с целью обеспечения высших общественных интересов. Адвокаты, представлявшие интересы жителей, говорили о легальных путях, которые, по их мнению, в процессах отчуждения могут привести к решению волнующих граждан вопросов. Были рассмотрены также относящиеся к процессам отчуждения действующие законодательные регулирования и возникающие в результате их применения проблемы.
Тигран Дадунц отметил особую важность создания фактической и правовой целостной картины в процессах отчуждения, в особенности с учетом того обстоятельства, что в качестве одной из целей Стратегии судебных и правовых реформ на 2019-2023 годы обозначено также выявление нарушений в процессе принудительного отчуждения имущества для государственных или общественных нужд — посредством создания и деятельности Комиссии по сбору фактов. Одновременно, подводя итоги встречи, было отмечено, что представленные на встрече позиции будут учтены при проведении соответствующего фактического и правового анализа и для поиска решений существующих в сфере проблем.