Top

Rustam Badasyan

Minister

Date and Place of Birth 

Born on 27 January 1991 in Yerevan 

Work Experience

2012-2013 – Leading Specialist at Legal and Mandatory Collections Division of Shengavit Tax Inspectorate of the State Revenue Committee adjunct to the Government of the Republic of Armenia

2013-2014­ – Primary Investigator at Primary Investigation Department (currently Department of Violation Detection and Administrative Proceedings) of the State Revenue Committee adjunct to the Government of the Republic of Armenia

2014-2015 – Senior Lawyer at “Virtulex” law firm

May 2015 – 21.05.2018 – Lawyer, Senior Lawyer, Partner at “Concern Dialogue” law firm; specialisation in tax law, economic crimes, competition

24.05.2018-19.06.2019­ – Deputy Chairperson of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia

Upon the Decree of the President of the Republic of Armenia of 19 June 2019, he was appointed as Minister of Justice of the Republic of Armenia. 

Education

2011 - Graduated from Faculty of Law at Yerevan State University, Bachelor’s Degree

2013 - Graduated from Faculty of Law at International Scientific Educational Center of National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Master’s Degree

2015 - Graduated from the School of Advocates of the Republic of Armenia with a license to practise advocacy 

Other information

Languages:  English and Russian

06.07.2018- Promoted to Class 1 Senior Counsellor of the Tax Service of the Republic of Armenia

Married

Back to previous page
Ministry Functions Library Information center Reception of citizens

Subscription