Քննարկվել է անձնական տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմնի՝ 2017-2021 թվականների ինստիտուցիոնալ զարգացման ռազմավարությունը
01/12/2017
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը դեկտեմբերի 1-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լորետա Վիոյուին և Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Էլիզ Լատիֆային: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետության անձնական տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմնի՝ 2017-2021 թվականների ինստիտուցիոնալ զարգացման ռազմավարության մշակման վերաբերյալ առաջարկությունները:
Սուրեն Քրմոյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումները և ընդգծել, որ անձնական տվյալների պաշտպանությունը ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է: Ըստ Ս. Քրմոյանի՝  Կառավարությունը, ընդունելով նոր օրենք, քաղաքական կամք է դրսևորել այս ոլորտը կանոնակարգելու ուղղությամբ:
Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լորետա Վիոյուն էլ իր հերթին է կարևորել հանդիպումը՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդն իր աջակցությունն է ցուցաբերելու Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության զարգացմանը:
Այնուհետև, ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության վարչական վարույթների իրականացման բաժնի պետ Գևորգ Հայրապետյանը ներկայացրել է Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքը, ոլորտում առկա վիճակը, ՀՀ ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության լիազորությունները և գործակալության՝ 2017-2018 թվականների գործողության ծրագիրը:
ԵԽ փորձագետ Էլիզ Լատիֆան ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության անձնական տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմնի՝ 2017-2021 թվականների ինստիտուցիոնալ զարգացման ռազմավարության մշակման վերաբերյալ առաջարկությունները և նշել, որ իրենց նպատակն է աջակցել անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում օրենսդրության զարգացմանը:

Прошло обсуждение стратегии уполномоченного органа по защите личных данных относительно институционального развития 2017-2021 годов
01/12/2017
1 декабря Заместитель министра юстиции Республики Армения Сурен Крмоян принял заместителя руководителя офиса Совета Европы в Ереване Лоретту Виою и эксперта Совета Европы Элизу Латифа. В ходе встречи стороны обсудили предложения по разработке стратегии уполномоченного органа по защите личных данных относительно институционального развития
2017-2021 годов.
Поприветствовав присутствующих, Сурен Крмоян подчеркнул важность обсуждений в таком формате и отметил, что защита личных данных находится в центре внимания Правительства Республики Армения. По словам Сурена Крмояна, приняв новый закон, Правительство выразило политическую волю относительно регулирования данной сферы.
Заместитель руководителя офиса Совета Европы в Ереване Лоретта Виою в свою очередь подчеркнула важность встречи и отметила, что Совет Европы окажет содействие развитию защиты личных данных в Армении.
Затем начальник отдела осуществления административных производств Агентства по защите личных данных Министерства юстиции Республики Армения Геворг Айрапетян представил Закон Республики Армения "О защите личных данных", состояние сферы на сегодняшний день, полномочия Агентства по защите личных данных Министерства юстиции Республики Армения и программу действий Агентства на 2017-2018 годы.
Эксперт Совета Европы Элиз Латифа представила предложения по разработке стратегии уполномоченного органа по защите личных данных относительно институционального развития 2017-2021 годов и отметила, что их целью является содействие развитию законодательства в сфере защиты личных данных.