Սուրեն Քրմոյանը մասնակցել է «Հակակոռուպցիոն օրակարգ Հայաստանի համար» թեմայով քննարկմանը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն այսօր մասնակցել է «Հակակոռուպցիոն օրակարգ Հայաստանի համար» շահագրգիռ կողմերի  քննարկմանը: Այն կազմակերպել էր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը  ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակում:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ԹԻՀԿ ծրագրի ղեկավար, փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանը, ԹԻՀԿ ներկայացուցիչ Սոնա Այվազյանը, այլք:
Հանդիպման ընթացքում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փորձագետները ներկայացրել են  ՀՀ ազգային ժողով և ՀՀ կառավարություն ուղարկվող կոռուպցիայի դեմ պայքարում առաջնահերթ քայլերի և լուծումների վերաբերյալ իրենց առաջարկությունները՝ կոռուպցիայի կանխարգելման, կոռուպցիայի բացահայտման և դատապարտման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի համակարգման և գնահատման, ինչպես նաև այլ ինստիտուցիոնալ մոտեցումների վերաբերյալ:
Սուրեն Քրմոյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին հակակոռուպցիոն ոլորտին վերաբերող առաջարկները համապարփակ ներկայացնելու համար և նշել, որ հնչեցրած առաջարկների մեծ մասը տեղ են գտել ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագրի նախագծում, որտեղ նախանշվում են հակակոռուպցիոն քաղաքականության  առանցքային ուղղությունները, որի գլխավոր նպատակն է նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը ամենատարբեր ոլորտներում: Նշենք, որ Նախագծով կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական երեք ուղղություններն են՝ կոռուպցիայի կանխարգելումը, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտումը և  հակակոռուպցիոն կրթությունը, այն է՝ իրազեկման  մեծածավալ միջոցառումների իրականացումը:
Քննարկմանը ներկա են եղել նաև շահագրգիռ պետական կառույցների, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների այլ ներկայացուցիչներ:

Сурен Крмоян принял участие в обсуждении на тему "Антикоррупционная повестка для Армении"
Заместитель Министра юстиции Сурен Крмоян сегодня принял участие в обсуждении заинтересованными сторонами темы "Антикоррупционная повестка для Армении". Оно было организовано "Антикоррупционным центром Трансперенси Интернешнл" в рамках программы "Требовательное общество во имя ответственного управления", осуществляемой при поддержке Агентства США по международному развитию.
В мероприятии также приняли участие руководитель программы АЦТИ, эксперт Варужан Октанян, представитель АЦТИ Сона Айвазян и другие.
В ходе встречи эксперты "Антикоррупционного центра Трансперенси Интернешнл" представили направляемые ими в Национальное Собрание Республики Армения и Правительство Республики Армения предложения по первоочередным шагам и решениям в борьбе с коррупцией — предотвращение коррупции, выявление и осуждение коррупции, координация и оценка борьбы с коррупцией, а также иные институциональные подходы.
Сурен Крмоян поблагодарил партнеров за всеобъемлющее представление предложений, касающихся антикоррупционной сферы, и отметил, что большая часть озвученных предложений нашли место в Проекте антикоррупционной стратегии РА и программы мероприятий по ее осуществлению на 2019-2022 гг., в котором намечаются ключевые направления антикоррупционной политики, основной целью которой является снижение коррупционных рисков в различных сферах. Отметим, что по Проекту основными тремя направлениями борьбы с коррупцией являются предотвращение коррупции, выявление коррупционных преступлений и антикоррупционное образование, то есть — осуществление масштабных мероприятий по осведомлению.
На обсуждении также присутствовали другие представители заинтересованных государственных структур, общественных и международных организаций.