Քննարկվել են իրական սեփականատերերի բացահայտման ուղղությամբ նախատեսվող իրավակարգավորումները
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկություն նախաձեռնության(ԱՃԹՆ) փոխնախագահ Էդդի Րիչին և ԱՃԹՆ միջազգային քարտուղարության տարածաշրջանային ղեկավար Օլիանա Վալիգուրային: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց  ՀՀ կառավարության «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում ՀՀ կողմից իրականացվող գործողություններիչորրորդ ծրագրով նախատեսված իրական սեփականատերերի ռեեստրի ներդրման ժամանակացույցը, ֆինանսական աղբյուրների ձեռքբերումը, քայլերի առաջնահերթությունը, կիրարկման մեխանիզմները և այլ հարցեր։
Փոխնախարար Քրմոյանը, գործընկերներին ներկայացնելով իրական սեփականատերերի բացահայտման նպատակով կիրառվող մեխանիզմների հնարավոր տարբերակները, ընդգծել է, որ    Արդարադատության նախարարությունը նախընտրել է գնալ առավել հավաստի տվյալներ հրապարակելու ճանապահով, և նախատեսվող մեխանիզմի ներդրմամբ ոչ միայն հրապարակվելու են իրավաբանական անձանց պետական        գրանցամատյանում առկա սեփականատերերի տվյալները, այլև իրավաբանական անձի գրանցման ներկայացված տվայալների հավաստիությունը ստուգվելու է նախքան գրանցում իրականացնելը, ապա և նոր՝ հրապարակվելու:
ԱՃԹՆ միջազգային քարտուղարության ներկայացուցչությունը տեխնիկական և իրավական օգնության պատրաստակամություն է հայտնել «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող  իրականսեփականատերերի բացահայտման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքներին:
Փոխնախարար Քրմոյանը, գործընկերներին ներկայացնելով իրական սեփականատերերի բացահայտման նպատակով կիրառվող մեխանիզմների հնարավոր տարբերակները, ընդգծել է, որ    Արդարադատության նախարարությունը նախընտրել է գնալ առավել հավաստի տվյալներ հրապարակելու ճանապահով, և նախատեսվող մեխանիզմի ներդրմամբ ոչ միայն հրապարակվելու են իրավաբանական անձանց պետական        գրանցամատյանում առկա սեփականատերերի տվյալները, այլև իրավաբանական անձի գրանցման ներկայացված տվայալների հավաստիությունը ստուգվելու է նախքան գրանցում իրականացնելը, ապա և նոր՝ հրապարակվելու:ԱՃԹՆ միջազգային քարտուղարության ներկայացուցչությունը տեխնիկական և իրավական օգնության պատրաստակամություն է հայտնել «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող  իրականսեփականատերերի բացահայտման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքներին:

Были обсуждены предусматриваемые правовые регулирования по выявлению реальных собственников
Заместитель Министра Сурен Крмоян 30 января принял заместителя председателя Инициативы прозрачности добывающих отраслей (ИПДО) Эдди Рича и регионального руководителя Международного секретариата ИПДО Олиану Валигуру. В ходе встречи были обсуждены график, приобретение финансовых ресурсов, приоритетность шагов по внедрению реестра реальных собственников и механизмы его применения, предусмотренные осуществляемой Республикой Армения четвертой программой действий, в рамках инициативы Правительства Республики Армения "Партнерство открытого управления", и иные вопросы.
Представляя партнерам возможные варианты механизмов, применяемых в целях выявления реальных собственников, заместитель Министра Крмоян подчеркнул, что Министерство юстиции предпочло идти по пути опубликования наиболее достоверных данных, и что внедрением предусматриваемого механизма будут опубликованы не только имеющиеся в государственном реестре юридических лиц данные собственников, но также достоверность данных, представленных для регистрации юридического лица, будет проверяться до осуществления регистрации, и только после этого они будут опубликованы.
Представительство Международного секретариата ИПДО выразило готовность предоставить техническую и правовую помощь текущим работам по выявлению реальных собственников, осуществляемым в рамках инициативы "Партнерство открытого управления".
Представляя партнерам возможные варианты механизмов, применяемых в целях выявления реальных собственников, заместитель Министра Крмоян подчеркнул, что Министерство юстиции предпочло идти по пути опубликования наиболее достоверных данных, и что внедрением предусматриваемого механизма будут опубликованы не только имеющиеся в государственном реестре юридических лиц данные собственников, но также достоверность данных, представленных для регистрации юридического лица, будет проверяться до осуществления регистрации, и только после этого они будут опубликованы. Представительство Международного секретариата ИПДО выразило готовность предоставить техническую и правовую помощь текущим работам по выявлению реальных собственников, осуществляемым в рамках инициативы "Партнерство открытого управления".