«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում մեկնարկեց մասնավոր ընկերության կողմից սննդի ապահովման փորձնական ծրագիրը
ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում հոկտեմբերի 15-ից մեկնարկեց մասնավոր ընկերության կողմից սննդի ապահովման փորձնական ծրագիրը: Այսօր սննդից օգտվել է ՔԿՀ-ում պահվող 366 անձ: Համեմատության համար նշենք, որ նախօրեին՝ հոկտեմբերի 14-ին, սննդից օգտվել էր 300 անձ:
Հոկտեմբերի 16-ից ծրագիրը կմեկնարկի նաև ամենամեծ լրակազմն ու առավել թվով շահառու ունեցող «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում:
Սա նշանակում է՝ քրեակատարողական հիմնարկներում ներդրվում է բարձր որակավորում ունեցող խոհարարների կողմից սննդի պատրաստման, առաքման և հատկացման նոր և արդյունավետ համակարգ։
70 օր տևողությամբ փորձնական ծրագրի հաջող իրականացման դեպքում հեռանկարային է դիտվում նույն համակարգը ներդնել նաև մյուս քրեակատարողական հիմնարկներում։
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը և քրեակատարողական ծառայությունը վերահաստատում են ՀՀ կառավարության ծրագրով նախատեսված հիմնարար ուղենիշերի կյանքի կոչման և քրեակատարողական համակարգում արմատական բարեփոխումների իրականացման իրենց վճռականությունը: Ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմանների բարելավման և նրանց սպասարկման որակի բարձրացման ուղղությամբ միջոցառումները կրելու են շարունակական բնույթ։

В УИУ "Нубарашен" стартовала испытательная программа обеспечения питанием частной компанией
В уголовно-исполнительном учреждении МЮ РА "Нубарашен" с 15-го октября стартовала испытательная программа обеспечения питанием частной компанией. Сегодня питанием воспользовались содержащиеся в УИУ 366 человек. Для сравнения отметим, что накануне, 14 октября, питанием воспользовались 300 человек.
С 16-го октября программа стартует также в уголовно-исполнительном учреждении "Армавир", имеющем самый большой состав и наибольшее число бенефициаров.
Это означает, что в уголовно-исполнительных учреждениях внедряется новая и эффективная система приготовления питания поварами, имеющими высокую квалификацию, ее доставки и предоставления.
В случае удачного осуществления испытательной программы продолжительностью 70 дней, рассмотрится перспектива внедрения той же системы и в остальных уголовно-исполнительных учреждениях.
Министерство юстиции Республики Армения и уголовно-исполнительная служба еще раз подтверждают свою решимость в реализации предусмотренных программой Правительства РА основополагающих ориентиров и осуществлении коренных реформ в уголовно-исполнительной системе. Мероприятия по улучшению условий содержания лиц, лишенных свободы, и повышения качества их обслуживания будут носить постоянный характер.