Վիգեն Քոչարյանն ընդունել է ԵԽ «Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի խորհրդատվական կոմիտեի պատվիրակությանը
07/04/2016
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանն ապրիլի 6-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի «Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի խորհրդատվական կոմիտեի փոխնախագահ Իվանա Ջելիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ազգային փոքրամասնությունների պաշպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Վիգեն Քոչարյանը հավաստել է պատվիրակության անդամներին, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները կարևորում են ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովումը, տարբեր ոլորտներում նրանց ներկայացուցիչների համար լայն հնարավորությունների ստեղծումը և այդ ուղղությամբ իրագործում են համապատասխան քաղաքականություն: Այս համատեքստում նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին առնչվող մի շարք օրենսդրական քայլեր՝ արդեն կատարված և առաջիկայում նախատեսվող:
Մասնավորապես՝ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նոր ընդունված ՀՀ Սահմանադրության համապատասխան նորմին, որով ազգային փոքրամասնություններին հնարավորություն է ընձեռվում ներկայացված լինելու ՀՀ Ազգային Ժողովում և դրա հետ կապված ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծով նախատեսվող կարգավորումներին:
Ոլորտին վերաբերող և առաջիկայում ձեռնարկվող քայլերի շարքում Վիգեն Քոչարյանը ներկայացրել է նաև ազգային փոքրամասնությունների և խտրականության կանխարգելման մասին օրենքների մշակումը: Նա շեշտել է, որ այդ աշխատանքները իրականացվելու են միջազգային կառույցների, քաղաքացիական հասարակության և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ սերտ համագործակցելով՝ նպատակ ունենալով ապահովելու վերջիններիս իրավունքների երաշխավորումը եվրոպական լավագույն չափանիշներին համապատասխան:
Այս առնչությամբ պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել նախագծերի միջազգային փորձաքննությանն աջակցելու հարցում:
Այնուհետև նախարարի տեղակալը պատասխանել է ոլորտի վերաբերյալ պատվիրակության անդամներին հետաքրքրող հարցերին:

Виген Кочарян принял делегацию Консультационного комитета рамочной конвенции "О защите национальных меньшинств" ЕС
07/04/2016
Заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян 6 апреля принял делегацию Консультационного комитета рамочной конвенции "О защите национальных меньшинств" Европейского Союза под руководством вице-председателя Иваны Джелич.
В ходе встречи обсуждался ряд вопросов, относящихся к защите национальных меньшинств.
Виген Кочарян заверил членов делегации, что власти Республики Армения придают важное значение обеспечению прав национальных меньшинств, созданию для их представителей широких возможностей в различных сферах и осуществляют соответствующую политику в этом направлении. В этом контексте Заместитель министра представил ряд уже осуществленных и предусмотренных в ближайшем будущем законодательных шагов, относящихся к правам национальных меньшинств.
В частности, Заместитель министра отметил норму, принятую в соответствии с Конституцией РА, по которой национальным меньшинствам предоставляется возможность быть представленными в Национальном собрании РА и связанные с ней урегулирования, предусматриваемые проектом нового Избирательного кодекса РА.
В ряде относящихся к сфере вопросов и предпринимаемых в ближайшем будущем шагов Виген Кочарян представил также разработку законов о национальных меньшинствах и предотвращении дискриминации. Он подчеркнул, что эти работы будут осуществляться при тесном сотрудничестве с международными структурами, представителями гражданского общества и национальных меньшинств с целью обеспечения гарантирования их прав в соответствии с лучшими европейскими стандартами.
В этой связи члены делегации выразили готовность в вопросе содействия международной экспертизе проектов.