Արդարադատության նախարարն ընդունել է IRZ-ի Հարավային Կովկասի բաժնի ղեկավարին
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը հունիսի 30-ին ընդունել է Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) Հարավային Կովկասի բաժնի ղեկավար Թերեզա Թալհամերին:
Նախարարը բարձր է գնահատել IRZ-ի հետ ՀՀ արդարադատության նախարարության համագործակցությունը և կարևորել Հիմնադրամի ցուցաբերած աջակցությունը ուղղված հատկապես քրեակատարողական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին և փորձի փոխանակման աշխատանքներին:
Թերեզա Թալհամերը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ ստորագրված համաձայնագրով իրականացված աշխատանքներն ու փոխգործակցության շարունակականության պատրաստակամություն է հայտնել:
Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև նոտարական ոլորտի բարեփոխումներին և նշել, որ նոտարների ներուժն օգտագործելով աշխատանքներ կտարվեն դատարաններին ուղղված գործերի քանակը նվազեցնելու ուղղությամբ: Հիշեցնենք, որ «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխություններով կներդրվի կատարողական մակագրության ինստիտուտը, իսկ նոտարներն իրավունք կստանան հաստատելու նաև իրավաբանական փաստը:
Հանդիպման ավարտին կողմերն անդրադարձել են նոտարների վերապատրաստմանն ու գերմանացի գործընկերների հետ փորձի փոխանակմանն ուղղված մի շարք հարցերի:

Министр юстиции принял руководителя Южно-Кавказского отдела IRZ
30 июня Министр юстиции Республики Армения Давид Арутюнян принял руководителя Южно-Кавказского отдела немецкого Фонда международного правового сотрудничества (IRZ) Терезу Тальхаммер.
Министр высоко оценил сотрудничество между Министерством юстиции Республики Армения и IRZ и подчеркнул важность содействия Фондa в особенности в проведении реформ и работ по обмену опытом
в уголовно-исполнительной сфере.
Тереза Тальхаммер представила работы, осуществленные в рамках соглашения, подписанного с Министерством юстиции Республики Армения, и выразила готовность продолжить взаимодействие.
Давид Арутюнян коснулся также реформ в нотариальной сфере и отметил, что потенциал нотариусов будет направлен на проведение работ по снижению количества направленных в суды дел. Напомним, что согласно изменениям, внесенным в Закон Республики Армения "О нотариате", будет внедрен институт исполнительной надписи, а нотариусы получат право удостоверять также юридический факт.
В завершение встречи стороны коснулись ряда вопросов относительно переподготовки нотариусов и обмена опытом с немецкими партнерами.